Bli med på MIFF Forum i Stavanger 11. og 12. november

Louise Kahn føler seg tryggere i Israel enn i Oslo og europeiske byer (Skjermdump fra Youtube/TV2).
Louise Kahn føler seg tryggere i Israel enn i Oslo og europeiske byer (Skjermdump fra Youtube/TV2).

Nå kan du se TV2s dokumentarprogram Vårt lille land om norsk antisemittisme og hat mot Israel

TV2 har publisert innslaget på Youtube. MIFF gir deg lenken til programmet som ble sendt i november i fjor.

Klikk her for å forhåndsbestille nå – da får du gratis forsendelse!

Venstresidens isfront mot Israel viser hva som blir den katastrofale konsekvensen dersom LOs politikk får gjennomslag: Den eneste jødiske staten i verden vil forsvinne, og dermed også den eneste nødhavn for jøder på flukt fra antisemittisme.

I denne boken tar Conrad Myrland opp hva ledere i fagbevegelsen har sagt og skrevet om Israel det siste tiåret. Forfatteren viser hva som er feil og mangelfullt, og foreslår ord som ville vært mye bedre å bruke, ikke bare for å tine forholdet til Israel, men også for å gi et konstruktivt bidrag til fred. Det er mye LO har misforstått, blant annet om Oslo-prosessen, jødedommen og konflikten.

I hele sin tid som utenriksminister, opposisjonsleder og statsminister, har Jonas Gahr Støre (Ap) vært under press fra sine mektigste nasjonale støttespillere til å føre en mer ekstrem Israel-politikk. I denne boken får du svar på hvordan han har taklet det.

Venstresidens isfront mot Israel inneholder også 12 dypdykk-artikler, med temaer som blant annet:

  • Hvordan palestinske myndigheter belønner barnemordere og terrorister
  • Ensidig norsk anerkjennelse av Palestina vil undergrave folkeretten og Oslo-avtalen
  • Den anti-israelske norske kirke
  • Hvorfor du ikke kan ta FN-fordømmelser av Israel alvorlig

TV2s undersøkende dokumentarserie Vårt lille land, alle har en historie handler om vanlige mennesker i Norge.

Slik blir programmet presentert på TV2 Sumos nettside: «Landet er lite, men opplevelsene, erfaringene og historiene er mange. Tonje Steinsland reiser Norge rundt for å møte vanlige mennesker med gripende beretninger om fortvilelse og håp.»

I et 21 minutter langt innslag i episode 8, sesong 5, sendt søndag 27. november 2016, var temaet antisemittisme i Norge og hat mot Israel (se lenke til programmet på Youtube nederst i artikkelen).

Programmet blir introdusert slik av Steinsland: «Ordet jøde er i dag et helt vanlig skjellsord i mange miljøer. Unge norske jøder har valgt å ligge lavt. De har vært redde for å snakke offentlig. Men noen har fått nok.»

Dana Wanonou fortalte om trakassering og sitt forhold til Israel (Foto: Youtube/TV2)
Dana Wanonou fortalte om trakassering i Norge og sitt forhold til Israel (Skjermdump fra Youtube/TV2)

Deretter overtar Steinslands kollega, Gerhard Helskog. Han forteller at ideen er enkel: – Invitere en jøde fra Sverige – helst en morsom jøde – og be ham undersøke norsk antisemittisme.

Valget falt på standup-komikeren Aron Flam. Han spør tilfeldige personer på gaten i Oslo om de har hørt orde jøde bli brukt som skjellsord. Mange svarer ja.

Helskog intervjuer deretter de to norske jødiske kvinnene Dana Wanounou og Louise Kahn. Begge forteller at de hadde opplevd jødehat i Norge.

Louise Kahn forteller at hun flyttet til Israel da hun var 18 år. Hun bor i Tel Aviv, der hun er vokalist og låtskriver i popbandet «Terry Poison».

Hun er svært skuffet over de norske journalistenes dekning av konflikten mellom Israel og araberne.

– Det står helt andre ting i avisene i Norge. Hvorfor kan de ikke bare forklare det slik det er, spør hun. – Ikke ett ord om at det for eksempel var Hamas som angrep først, legger hun til.

Gerhard Helskog intervjuer også Øystein Grønning, som leder den anti-israelske norske grupperingen Akademisk og kulturell boikott av Israel. Han sier, uten å nøle, at Israel er det eneste landet de vil boikotte.

Øystein Grønning (Foto: Youtube/TV2)
Her forteller Øystein Grønning at gruppen han leder kun vil boikotte Israel (Skjermdump fra Youtube/TV2).

To dager før programmet ble sendt, publiserte MIFF en kort forhåndsomtale i artikkelen – Det er skummelt å snakke om på TV.

Etter at TV2 sendte denne episoden i reprise noen dager etter den første sendingen, har innslaget kun vært tilgjengelig for betalende abonnementer på TV2 Sumo.

På den internasjonale minnedagen for Holocaust, 27. januar 2017, publiserte TV2 hele innslaget på Youtube med norsk tale og engelsk tekst.

 

Her er noen skjermbilder hentet fra Vårt lille land:

Gerhard Helskog intervjuer Dana Wanounou (Skjermdump fra Youtube/TV2)
Gerhard Helskog intervjuer Dana Wanounou (Skjermdump fra Youtube/TV2)

 

Israel og Tel Aviv er en nødhavn for mange jøder (Skjermdump: Youtube/TVs)
Israel og Tel Aviv er en nødhavn for mange jøder (Skjermdump: Youtube/TVs)

 

Israel er omringet av arabiske naboland (Skjermdump: Youtube/TV2)
Kartet viser lille Israel omringet av store arabiske naboland (Skjermdump: Youtube/TV2)

 

Bildet viser den anti-israelske mobben som gikk amok i Oslos gater i januar 2009 (Skjermdump fra Youtube/TV2)
Den anti-israelske mobben gikk amok i Oslos gater i januar 2009 (Skjermdump fra Youtube/TV2)

 

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
0

Your Cart