Den israelske opposisjonspolitikeren Yair Lapid fra sentrumspartiet Yesh Atid kritiserer det tilsynelatende begrensede militæret svaret på Irans massive angrep på Israel med ballistiske missiler tidligere i måneden.
Det iranske regimet angrep 1. oktober Israel med nesten 200 ballistiske missiler. Også i april ble Israel angrepet av Iran med 300 droner og missiler.
Israel skal natt til lørdag ha angrepet flere militære mål i Iran, blant annet fabrikker som produserer raketter og droner, som svar på angrepet.
Angrepet pågikk i timesvis og flere titalls kampfly, tankfly og spionfly deltok i den komplekse operasjonen om lag 1.600 kilometer borte fra Israels grenser.
Lapid mener likevel at angrepet ikke var omfattende nok. Han mener regimet i Teheran burde betalt en høyere pris for sin vedvarende aggresjon mot Israel.
– Beslutningen om å ikke angripe strategiske og økonomiske mål i Iran var feil. Vi kunne og burde ha krevet en mye høyere pris fra Iran, mener Lapid.
I tillegg til å angripe Israel direkte forsyner Iran også militser i Libanon, Syria, Irak og Jemen med iranske droner og raketter, som igjen brukes mot Israel.
Også opposisjonspolitiker Avigdor Lieberman fra det høyreorienterte partiet Yisrael Beytenu mener angrepet ikke var avskrekkende nok mot Iran.
– Vi kan ikke ignorere den harde realiteten og det faktum at iranerne ikke vil stoppe av dette. De vil fortsette sitt arbeid med å skaffe atomvåpen og de vil fortsette å overføre penger fra salg av olje og gass til Hizbollah, Houtiene, sjiamilits og andre støttespillere, sier Lieberman.
Det ble på forhånd diskutert om Israel ville ramme iranske oljeanlegg, som ville svekke regimets økonomi og posisjon, eller atomanlegg. At man kun skulle ramme militære mål var regnet som et av de mildeste svarene på angrepet.
En velinformert kilde sier til den amerikanske storavisen The Washington Post at det israelske angrepet var designet for å minimere iranske tap og forhindre en videre eskalering mellom de to erkefiendene.
Selv om Lapid mener Israel burde rammet økonomiske og strategiske mål i Iran, så berømmer han også det israelske luftforsvaret (IAF) for «nok en gang å demonstrere operative evner og luftoverlegenhet i verdensklasse».
Etter nattens angrep advarer det israelske forsvaret regimet i Teheran om å gjøre «en stor tabbe og eskalere situasjonen ytterligere».