MIFF Tromsø: Torkel Brekke: Ingen er uskyldig – Antisemittisme på venstresiden
MIFF Tromsø inviterer til et åpent møte tirsdag 24. oktober kl. 18, med professor Torkel Brekke som foredragsholder.
Sted: Speiderhuset, Petersborggt. 31
Brekke har nylig gitt ut boken «Ingen er uskyldig – Antisemittisme på venstresiden». Foredraget er med utgangspunkt i denne boken.
Fra forlagets omtale av boken:
Har norsk venstreside et problem med det jødiske? Ja, svarer Torkel Brekke i denne boken.
Forfatteren viser hvordan deler av venstresiden har dyrket konspirasjonsteorier om jøder og hvordan sovjetisk holocaust-revisjonisme ble spredt i norsk offentlighet.
Han undersøker hvordan vold mot sivile israelere rettferdiggjøres og hvordan deler av norsk fagbevegelse og organisasjonsliv beveget seg fra etterkrigstidens sympati for Israel og jødene til en retorikk med antisemittistisk preg.
Ingen er uskyldig tar et ubehagelig, men nødvendig oppgjør med en politisk tradisjon som alt for lenge har blitt ignorert.
For venstresiden har det vært enkelt å klistre jødehatet på de andre, altså nazister og høyreekstreme.
Venstresiden har sluppet å se seg i speilet og spørre hvordan man selv har omtalt og behandlet jøder.
Det blir enkel servering med kaffe, te, kake, kjeks, samt mandariner fra Israel.
Gratis inngang for alle.
Frivillig gave, Vipps tas imot.
Kontaktperson:
Lise Arvesen, tlf. 93854317
E-post lise.ann.arvesen@gmail.com