Nær hundre medlemmer av ambassadestaben ble tatt som gisler; på Khomeinis ordre ble alle fargede og kvinner løslatt 17. november, men de resterende 52 ble holdt som fanger i 444 dager, til 21. januar 1981.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
I 1983 utkom det første merket til minne om erobringen: Iranske studenter entrer ambassade-porten, et gissel har det amerikanske flagget som bind for øynene, og Stars and Stripes er satt i brann. Seierherrens tekst lyder:OVERTAGELSEN AV USAs SPIONREDE. Lignende merker med samme tekst utkom i 1985, 1987 og 1988.
Vincennes i Hormuz-stredet i Gulfen. Den dagen ble fartøyet angrepet av et iransk F-14-jagerfly, hevdet kapteinen, og følgelig ble jageren skutt ned. Men flyet viste seg å være et iransk sivilt fly, som skulle ha landet i Dubai. Som et resultat av det fryktelige mistaket omkom alle de 286 om bord. President Reagan beklaget deretter tragedien – men fremholdt samtidig at mannskapet på Vincennes ikke kunne klandres for å ha forvekslet en F-14 med et sivilt fly – som var omtrent tre ganger større. Og følgelig: De profesjonelle krigerne kunne heller ikke klandres for å ha oppfattet et fly på stø kurs som angrep. En svært pinlig sak for USA – og det aggressive USA måtte naturligvis «feires» med et iransk frimerke