Israels cyberforsvar letter på sløret i en artikkel i Ha’aretz 25. september.
Hoveddelen av Israels cyberforsvar er samlet i Unit 8200. Antallet vernepliktige og ansatte soldater i denne avdelingen er nå større enn arbeidsstyrkene i Mossad og Shin Bet. Med reservesoldatene er Unit 8200 større enn Israels utenlandske og interne sikkerhetstjeneste til sammen.
Unit 8200 har vokst uavbrutt de siste to tiårene fordi informasjon samlet med teknologi har blitt viktigere enn informasjon samlet av agenter, og hacking av computersystemer har blitt viktigere enn tradisjonell avlytting.
Som på andre arenaer, er Iran Israels største fiende også i cyberspace. Iran forsøker seg hele tiden på ulike angrep, og har blant annet prøvd å sabotere Israels vannsystem.
– Fienden må aldri, som en regel, bli undervurdert. Men jeg kan si med full sikkerhet at evnene på vår side er uendelig bedre [enn Irans]. Dette er ikke samme divisjon i det hele tatt, ikke en gang den samme sporten. Hittil har det ikke vært noen funksjonell skade på våre systemer som et resultat av angrep fra Iran, sier oberst Omer Grossman.
For lederne i Unit 8200 er det av stor betydning at Israel beholder sin generelle verneplikt. Hvis denne bortfaller, frykter de at de mest talentfulle hackerne ikke vil tjenestegjøre i avdelingen, men heller gå direkte til det private næringslivet.
– Vi baserer oss på at de beste ungdommer fra computer, matte og robotics-studier kommer til oss eller andre avdelinger i den militære etterretningen hvert år, sier oberst Uri Stav.