Dersom Hamas ikke går med på en avtale som sikrer løslatelse av flere israelske gisler, kan Israel komme til å annektere deler av Gaza-stripen.
Statsminister Benjamin Netanyahu har nylig presentert planer om annektering for andre regjeringsmedlemmer, skriver den israelske avisen Maariv. Jo lengre tid som går før gisler blir løslatt, jo større areal vil Israel annektere. Forslag om et slikt pressmiddel på Hamas har vært oppe i israelsk debatt også tidligere, men dette er de første meldingene om at det blir seriøst vurdert på øverste nivå i den israelske regjeringen. Ha’aretz skriver at en eventuell annektering vil begynne med buffersonen langs grensen, og fortsette i nord-Gaza i områdene som ligger nærmest Sderot og Ashkelon.
De mest høyreorienterte partiene i regjeringen liker ikke at nødhjelp nå flyter fritt inn til Gaza-stripen, men planen om å bruke annektering som pressmiddel gjør det lettere for dem å fortsette i regjeringen, skriver Times of Israel. Planen om en gradvis annektering skal ha fått grønt lys av USAs president Donald Trump.
En formell annektering av arealer i Gaza vil gjøre det svært vanskelig eller umulig å forlate landområdene senere. En israelsk lov krever et flertall på 80 av 120 Knesset-medlemmer, eller folkeavstemning, dersom det skal bli snakk om en tilbaketrekning fra suveren israelsk territorium.
– En av de viktigste virkemidlene for å nedkjempe en ekstrem ideologi er å ta fra dem landområdene de kontrollerer, kommenterer journalisten Amit Segal. Israelerne tror Hamas bryr seg mer om landområder enn menneskeliv.