Det israelske forsvaret (IDF) har klart å evakuere over 700.000 palestinere fra Gaza by i forbindelse med den pågående offensiven mot byen. I starten av uka hadde rundt 550.000 evakuert og evakueringen øker for hver dag som går.
Sivile er bedt om dra til en humanitær sone lenger sør på Gazastripen. Det er ventet at kampene mellom IDF og Hamas vil intensiveres etter hvert som fremrykkingen i Gaza by, som er Hamas sitt siste store militære tilholdssted, fortsetter. Israel ønsker å få de sivile langt vekk fra kamphandlingene.
Nylig ble det åpnet en ny evakueringsrute for å øke farten på evakueringen.
Det blir anslått at det fortsatt er rundt 300.000 sivile igjen i byen, men det er ventet at de fleste av disse også vil evakuere når operasjonen utvides.
Foreløpig har det vært relativt få trefninger mellom israelske soldater og Hamas i forbindelse med operasjonen i Gaza by. IDF fører ingen kontroll over dem som evakuerer, så trolig har flere terrorister også benyttet anledningen til å forlate byen under den pågående evakueringen, skriver Jerusalem Post.
Selv om mange allerede kan ha forlatt byen, så befinner de mest dedikerte Hamas-terroristene seg i skjul i tuneller under bakken eller i andre skjulte områder. På den måten kan de fortsette å føre en geriljakrig mot Israel.
Flere israelske soldater har allerede blitt drept av slik krigføring.
Men alt i alt møter IDF relativt lite motstand mens de rykker lenger innover i Gaza by. Nylig fant IDF et våpenlager som inneholdt over 20 improviserte bomber, titalls granater og andre våpen, men svært få Hamas-krigere.
