Under en debatt i regi av «Sosialistisk Forum Trondheim» på Litteraturhuset i Trondheim 21. april omtalte NTNU-professor Bassam Hussein 7. oktober-massakren som «den vakreste ting som har skjedd i vårt århundre».
Den 7. oktober 2023 stormet tusenvis av Hamas-terrorister inn i Israel for å massakrere, voldta, plyndre og kidnappe. Rundt 1200 mennesker ble drept, de aller fleste var sivile. I tillegg ble over 250 mennesker tatt som gisler.
Flere ble holdt fanget under umenneskelige forhold i over 700 dager.
7. oktober-massakren var det største massedrapet på det jødiske folk siden Holocaust. Likevel omtaler NTNU-professoren dagen som en «vakker» hendelse. Foredraget til professoren ligger tilgjengelig på YouTube.
Uttalelsen har fått stor oppmerksomhet, både nasjonalt og internasjonalt.
Den israelske ambassaden i Oslo mener saken må få konsekvenser.
MIFF har kontaktet ledelsen ved NTNU, Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, med spørsmål om saken. Rektor Tor Grande peker på at Hussein deltok på arrangementet som privatperson og ikke representant for NTNU.
– Det er viktig å være klar over at uttalelsen kom på et møte der Bassam Hussein deltok som privatperson. NTNU var ikke arrangør og Hussein representerte ikke NTNU på dette møtet. Temaet for hans innlegg hadde heller ingen sammenheng med hans undervisning og forskning ved universitet, sier rektoren i en uttalelse til MIFF.
Selv om uttalelsen fra professoren kan tolkes som støtte og hyllest av terror, mener rektoren ved NTNU at ytringsfriheten står sterkt i Norge.
– Den allmenne ytringsfriheten står sterkt i Norge og den gir Hussein som andre samfunnsborgere frihet til å gi uttrykk for sine meninger, så lenge de er innenfor de vide rammene som norsk lov setter, mener Grande.
Rektoren påpeker at NTNUs styre tidligere har fordømt 7. oktober-massakren. Han sier han forstår at uttalelsen til Bassem vekker reaksjoner. Likevel vil ikke saken få konsekvenser for professorens ansettelsesforhold ved universitet.
– Nei, ikke med den kunnskapen vi så langt har om saken. Om uttalelsen bryter norsk lov vil være opp til rettsapparatet å vurdere, sier Grande.
Bør uttalelsen få konsekvenser? Si din mening i kommentarfeltet under!









