Søk

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske stat. Israel er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel. 

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Hyllest, forsvar og konspirasjonsteorier: Slik har PA-representanter omtalt 7. oktober

En palestinsk støvel knuser israelere som rotter. Dette propagandabildet ble publisert av Fatah etter 7. oktober-massakren. (Via PMW)
Tre år etter Hamas-massakren har Palestinian Media Watch samlet uttalelser fra representanter for De palestinske selvstyremyndighetene (PA). Flere har hyllet eller forsvart angrepet, og noen har antydet at Israel selv ønsket det. Til Frankrikes president og i FN har president Mahmoud Abbas samtidig sagt at han avviser drapene på sivile.

Palestinian Media Watch (PMW), en israelsk organisasjon som overvåker palestinske medier, publiserte gjennomgangen 7. oktober i år. Den er skrevet av PMWs grunnlegger og leder Itamar Marcus og bygger blant annet på uttalelser i egne kanaler for PA og det styrende partiet Fatah: nyhetsbyrået WAFA, PA-TV, dagsavisen Al-Hayat Al-Jadida og offisielle sider i sosiale medier. Sitatene gjengis her etter PMWs oversettelse fra arabisk.

Marcus deler reaksjonene inn i fire: jubel, rettferdiggjøring, kritikk av Hamas for følgene i Gaza, og påstander om at Israel selv ønsket angrepet.

«En morgen av glede»

Flere av de første reaksjonene var åpen jubel. Dagen etter angrepet, der rundt 1200 mennesker ble drept, sa et Fatah-medlem fra Jenin på PA-TV at det var «en morgen av glede, en morgen av stolthet». Fatahs avdeling i Betlehem delte samme dag en video der israelere ble fremstilt som en rotte under en støvel i de palestinske fargene.

Jibril Rajoub, sekretær for Fatahs sentralkomité, sa i november 2023 at 7. oktober var full av heltedåder. Fatahs studentbevegelse Shabiba ved Palestine Polytechnic University ønsket operasjonen velkommen allerede 7. oktober 2023 og kalte den et naturlig svar på det de omtalte som okkupasjonens massakrer.

Fremstilt som selvforsvar

Ifølge Marcus begynte rettferdiggjøringen allerede på angrepsdagen. WAFA meldte 7. oktober 2023 at president Mahmoud Abbas understreket palestinernes rett til selvforsvar mot bosettere og okkupasjonsstyrker. Daværende statsminister Muhammad Shtayyeh kalte samme dag hendelsene et naturlig resultat av at PAs advarsler mot Israels politikk ikke var blitt hørt. Fatah oppfordret til generalstreik og til å trappe opp konfrontasjonen «på alle arenaer».

Tydeligst er Abbas’ rådgiver i religiøse spørsmål, Mahmoud al-Habbash. I mars 2025 sa han at det som skjedde 7. oktober, var legitimt. Så sent som i april 2026 sa han, i en vurdering av 7. oktober, at motstand mot okkupasjonen er «lovlig, til og med hellig».

PAs religionsdepartement la 18. oktober 2023 ut retningslinjer for moskeenes predikanter. Ifølge PMW inneholdt de hadithen om at dommens dag ikke kommer før muslimene bekjemper og dreper jødene.

Kritiserer Hamas for følgene i Gaza

Etter hvert som ødeleggelsene i Gaza vokste, kom også kritikk av Hamas. I et intervju i PA-avisen Al-Hayat Al-Jadida 1. juni 2025 sa Abbas at uansett hvor viktige målene Hamas ville oppnå kan ha vært, står de ikke i forhold til tapene Gazas innbyggere har lidd.

Fatahs talsmann i Gaza, Mundhir al-Hayek, presiserte i januar 2026 at kritikken hans ikke gjaldt selve operasjonen, men det som skjedde etterpå. Guvernøren i Tulkarem, Abdallah Kmeil, sa på PA-TV i juli 2025 at Hamas ville fått støtte selv om 50 000 flere palestinere døde, dersom resultatet ble frigjøring fra okkupasjonen. Habbash kalte sommeren 2025 angrepet en katastrofe for palestinerne – målt i resultater.

Legger skylden på Israel

Flere har også lagt ansvaret på Israel. Habbash sa i august 2025 at Israel ønsket det som skjedde 7. oktober, og kanskje arbeidet for det. På toårsdagen spurte han hvem som tjente på angrepet, og pekte på Benjamin Netanyahu.

Rajoub skrev i august 2025 at den israelske regjeringen alene har ansvaret for lidelsene, også for det han omtalte som «noen israelske sivile» som ble drept 7. oktober.

Hyllet også i skolene

PMW har også samlet Facebook-innlegg fra PA-skoler høsten 2023. Der fremfører elever tekster som hyller angrepet. En elev ved en videregående gutteskole i Sinjil kalte 7. oktober en historisk dag som ga glede og nytt håp om frigjøring.

Flertall støttet beslutningen, få tror på overgrepene

Meningsmålinger viser at mange palestinere har støttet beslutningen om å angripe. I en måling fra Palestinian Center for Policy and Survey Research (PCPSR) i desember 2023 svarte 82 prosent på Vestbredden og 57 prosent i Gaza at Hamas’ beslutning var riktig. I oktober 2025 var andelen 59 prosent på Vestbredden og 44 prosent i Gaza.

PCPSR understreker at dette ikke uten videre betyr støtte til overgrepene mot sivile. I 2025-målingen svarte 86 prosent av alle spurte at Hamas ikke begikk overgrepene som er vist i internasjonale medier. Bare 10 prosent svarte at Hamas begikk dem.

Til Macron og FN sier Abbas noe annet

Overfor det internasjonale samfunnet har Abbas ordlagt seg annerledes. Samme måned som intervjuet i Al-Hayat Al-Jadida skrev han i et brev til Frankrikes president Emmanuel Macron og Saudi-Arabias kronprins Mohammed bin Salman at Hamas’ drap og gisseltaking var «uakseptabelt og fordømmelsesverdig». Brevet ble sendt i forkant av en planlagt FN-konferanse om tostatsløsningen, ledet av Frankrike og Saudi-Arabia. I talen til FNs generalforsamling 25. september 2025 sa han at palestinerne avviser det Hamas gjorde mot israelske sivile, og at handlingene ikke representerer det palestinske folk.

PMWs materiale inneholder samtidig uttalelser fra tiden etter FN-talen som peker i en annen retning. Abbas’ egen rådgiver sa i april 2026, i en vurdering av 7. oktober, at motstand mot okkupasjonen er lovlig. Fatahs talsmann i Gaza understreket i januar 2026 at han ikke kritiserte selve angrepet.

Krever at anerkjennelsen fryses

Marcus avviser at Abbas har fordømt angrepet, og kaller påstanden en løgn. Han konkluderer med at det ikke gir mening å snakke om et «reformert» PA før Abbas offentlig og med egen stemme fordømmer grusomhetene 7. oktober, og fjerner dem som har hyllet eller forsvart dem, fra stillingene sine. Land som har anerkjent en palestinsk stat, deriblant Frankrike, må ifølge Marcus fryse anerkjennelsen inntil det skjer.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart