Zions vises protokoller

En russisk historiker, Mikhail Lepekhine, har avslørt forfatteren av verdens mest berømte anti-semittiske forfalskning, Zions vises protokoller. Dette makkverket selges og leses ennå som sannhetens ord i mange land, ikke minst arabiske.

Forfatteren var Mathieu Golovinski, sønn av en russisk aristokrat som var falt i unåde. Golovinski arbeidet som en hemmelig propagandist i Russland og Frankrike, først for tsar-regimet, så for den bolsjevikske etterfølgeren.

 

Historikeren Lepekhine fant mester-forfalskerens identitet i sovjetiske arkiver som ble gjort tilgjengelig i 1992. Hans funn ble offentliggjort i det franske ukebladet L’Express.

 

Golovinski ble født i 1865. Han var medlem av Det hellige brorskapet. Det var en hemmelig, antisemittisk forening.

 

Han satte sammen protokollene i 1901 som et plagiat av en tidligere fransk traktat som satte Napoleon III i gapestokken. Hensikten med Golovinskis arbeid var å overbevise tsar Nicholas II om at Russlands økonomiske moderniseringsprogram var en del av en jødisk konspirasjon for å dominere verden.

 

Golovinski døde i 1920. Etter hans død begynte man å oversette hans skriv til engelsk, fransk og tysk.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
0

Your Cart