Minst elleve personer er drept i et terrorangrep mot en feiring av den jødiske høytiden hanukka ved den populære stranden Bondi Beach i Sydney i Australia.
Motivet for angrepet var først uklart, men lokale myndigheter bekreftet senere at angrepet var rettet mot feiringen av den jødiske høytiden.
Hanukka-feiringen på stranden var et familiearrangement og det skal ha vært over tusen deltakere til stede. Mange av dem var barn.
Det er fryktet at dødstallet vil stige ytterligere, ifølge flere medierapporter.
Israels ambassadør til Australia, Amir Maimon, sier han er sjokkert over angrepet, samtidig kritiserer han australske myndigheter for å ikke ta antisemittisme mer på alvor.
En av de drepte er rabbineren Eli Schlanger, chabad-utsending til Australia.
Flere personer er også skadet i angrepet. En av dem er Arsen Ostrovsky, som nylig flyttet til Australia med familien. Ostrovsky har i mange år samarbeidet med MIFF og var i 2018 en av hovedtalerne på MIFFs Israel-konferanse.
Ifølge MIFFs rapporter skal han ikke være livstruende skadet.
Det var to gjerningspersoner som stod bak angrepet. Begge ble skutt av politiet. En av dem ble drept, mens den andre skal være livstruende skadet. De to terroristene skal ha avfyrt over 50 skudd under angrepet.
Ostrovsky ble intervjuet av australske medier etter angrepet:
This is an interview with Arsen Ostrovsky (@Ostrov_A) right after the shooting. While I am horrified at his injuries I am strengthened by his clear resolve. pic.twitter.com/bydjea9xc2
— Uri Pilichowski (@RationalSettler) December 14, 2025









