En delegasjon på 150 militære redningseksperter fra Israel ankom det sørlige Tyrkia tidlig tirsdag. En mindre israelsk delegasjon ankom landet dagen før. Israelerne skal hjelpe til med å lete etter overlevende etter jordskjelvet som har tatt tusenvis av menneskeliv i Tyrkia og Syria.
Minst 5000 er døde og tusenvis er fortsatt savnet. Det israelske redningspersonellet startet arbeidet med å lete etter overlevende i ruinene med en gang de kom frem til Tyrkia.
– Vi føler et stort privilegium i å nå ut og hjelpe våre naboer, sier Golan Vach, som leder den israelske enheten som bistår i redningsarbeidet.
I løpet av de siste 40 årene har Israel sendt ut enheten på 31 redningsoppdrag. De har reist til katastrofer verden over.
– Dette er det største jordskjelvet vi har reist til siden Haiti. Vi skal gjøre vårt beste for å redde liv og hjelpe det tyrkiske folk, sier han.
Den tyrkiske presidenten Recep Tayyip Erdoğan har takket Israel for deres vilje til å hjelpe til i denne vanskelige tiden for Tyrkia.