Søk

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

– Sør-Afrikas idiotiske Israel-boikott

Millionbyen Cape Town er I ferd med å gå tom for vann etter at Sør-Afrika sa nei til hjelp fra Israel. (Foto: Gilbert Sopakuwa/Flickr)
Millionbyen Cape Town er i ferd med å gå tom for vann, men hjelp fra Israel vil de ikke ha. (Foto: Gilbert Sopakuwa/Flickr)
Sør-Afrika lar heller innbyggerne tørste enn å ta imot hjelp fra Israel.

Den sørafrikanske byen Cape Town opplever for tiden en alvorlig vannkrise, som har fått stor oppmerksomhet over hele verden. Men vannkrisen kunne vært unngått hvis det ikke var for den anti-israelske BDS-bevegelsen (boikott, desinvestering, sanksjoner), skriver Jerusalem Post i en lederartikkel («South African stupidity»).

I 2016 skulle det arrangeres en konferanse i den sørafrikanske hovedstaden Johannesburg for å finne løsninger på den varslede vannkrisen. Israel, som er verdensledende på vannteknologi, skulle delta på konferansen. Det likte ikke BDS-bevegelsen i landet, som la press på landets myndigheter. Det endte med at hele konferansen ble avlyst, til stor jubel fra BDS Sør-Afrika.

«Den israelske ambassadør vil ikke lenger få mulighet til å utnytte vår veldig alvorlige vannkrise til å gi seg selv positiv publisitet og for å hvitvaske sitt eget regime. Israels vannteknologi er ikke unik eller spesiell. Slik teknologi er allment tilgjengelig gjennom andre mer vennlige land,» sa BDS-bevegelsen da konferansen ble avlyst i februar 2016.

To år senere er det full vannkrise i Sør-Afrika. Med mindre en løsning dukker opp i siste liten, vil Cape Town snart få den tvilsomme æren av å bli en av de første – om ikke den første – utviklede byen i verden som går tom for vann.

Dryppvannsteknologi sørger for at hver dråpe kommer til nytte når åkrene vannes. (Illustrasjonsfoto: Joby Elliott / Flickr.com)
Israelsk dryppvannsteknologi sørger for at hver dråpe kommer til nytte når åkrene vannes. (Illustrasjonsfoto: Joby Elliott)

12. april, omtalt som «Day Zero», forventes det at vannreservoarene i byen er nede i en kapasitet på 13,5 prosent. Da vil borgermester Patricia de Lille stenge alle byens vannkraner og en streng vannrasjonering vil begynne.

Da må byens 3,7 millioner innbyggere oppsøke et av de 200 stedene hvor de kan hente dagens rasjon av ferskvann, som er på 25 liter per person.

Kunne denne situasjonen vært unngått, spør Jerusalem Post på lederplass.

«Hvis Sør-Afrika for to år siden, eller enda tidligere, hadde lagt til side sin selvdestruerende boikott av Israel, kunne «Day Zero» ha vært unngått? Muligens. Det som er ubestridelig er at Sør Afrika ikke er i noen posisjon til å takke nei til hjelp fra Israel, som er verdensledende innenfor avsalting av vann, gjenbruk av vann, vannbesparelse og vanning,» skriver avisen.

Sør-Afrikas president Jacob Zuma og palestinernes president Mahmoud Abbas. (Foto: GCIS)
Sør-Afrikas president Jacob Zuma i samtaler med palestinernes president Mahmoud Abbas. (Foto: GCIS/Flickr)

Israel har erfaring med tørke og har lært seg at langsiktig planlegging er helt essensielt. Avsaltingsanlegg og anlegg for gjenbruk av avløpsvann tar lang tid å planlegge og bygge. I starten var også israelske bønder skeptiske til å bruke resirkulert avløpsvann, da de fryktet dette ville skade avlingene deres. Det tar også tid å lære folket at vann ikke er en ubegrenset naturressurs.

«Andre teknologier som avanserte vanningsmetoder og kloakkbehandling tar også tid å få innført. Kommunal reparasjon av vannrør som lekker tar også tid. Men til sammen så lønner alle disse tingene seg. Selv om Israel nå går inn i sitt femte år med tørke, har vi ikke trengt å ty til rasjonering eller øke vannprisene.»

Gjennom årene har Israel delt sin kunnskap på vannområdet med en rekke utviklingsland i Asia og Afrika, men også mer teknologisk avanserte land har lært av Israel. For eksempel har den amerikanske staten California samarbeidet med Israel for å takle sin pågående tørke. Israel hjalp til med å bygge et avsaltingsanlegg drøyt fem mil nord for San Diego.

«Sør-Afrika derimot er sta i sin boikott av Israel, på grunn av solidaritet med palestinerne. Forholdet mellom Hamas og Sør-Afrikas regjeringsparti, African National Congress (ANC), er godt. Hamas deltok i ANCs 54. nasjonale kongress som fant sted i Johannesburg i desember. I forbindelse med kongressen bestemte ANC seg for å nedgradere statusen til den sør-afrikanske ambassaden i Israel,» skriver Jerusalem Post.

Snart vil innbyggerne i Cape Town bare få 25 liter vann om dagen. (Foto: Flickr/CC)
Snart vil innbyggerne i Cape Town bare få tilgang på 25 liter vann om dagen. (Foto: Flickr/CC)

Sør-Afrika velger altså å omfavne Hamas, en terrororganisasjon som er i ferd med å styre hele Gazatripen og dens to millioner innbyggere utfor stupet på grunn av sin mislykkede politikk. Samtidig boikotter de Israel, som har innovativ teknologi, en blomstrende økonomi og et levende demokrati.

«Innbyggerne i Sør-Afrika står overfor en vannkrise som kunne ha blitt unngått hvis ANC ikke hadde gjort sine beslutninger basert på feilaktige og forvrengte sammenligninger mellom apartheid og den israelsk-palestinske konflikten, men basert avgjørelsene på pragmatisme, rettferdighet og i den beste interessen til innbyggerne i Sør-Afrika,» skriver Jerusalem Post.

Så er spørsmålet om det politiske lederskapet i Sør-Afrika vil bli holdt ansvarlig for å sabotere for innbyggernes behov. Flere i landet krever nå at ANC tar imot Israels tilbud om hjelp.

«Før Pretoria forsøker å løse den israelsk-palestinske konflikten ved å slå seg sammen med terrorister, bør de først ta hånd om de mest grunnleggende behovene til sin egen befolkning,» skriver den israelske avisen til slutt.

 

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart