Den norske artisten Aurora spiller i Israel, meldte Jerusalem Post 7. juli. Først nå ser Palestinakomiteen, Klassekampen og dets like ut til å ha oppdaget det. Artistkollega Embla Karidotter er en av dem som mener Aurora burde boikotte Israel.
«Klassekampen har spurt Auroras manager om artisten ønsker å svare på kritikken. Han videreformidler følgende skriftlige uttalelse fra artisten:
«Jeg liker godt å blande politikk og musikk. Og snakke om medmenneskelighet og empati. Om kjærlighet og styrke. Alt man skulle tro alle mennesker visste alt om, men som vi likevel trenger musikk til å minne oss på.»
Aurora skriver videre at «musikk er veldig vakkert sånn, at det kan røre i mennesker uten å være en lærer, og lede mennesker uten å være en leder. Musikk bare vekker ting i oss som vi allerede er skapt for å være, eller å føle på».
Hun konkluderer med at hun ikke kan la noens politikk stoppe henne fra å dra til mennesker og «røre i dem».
«Jeg tror det er det beste en musiker kan gjøre. Og kanskje det viktigste», skriver hun.»
Det er tydelig at Aurora rører publikum i Israel. Den første konserten 14. november er allerede utsolgt, og det er satt opp en ekstrakonsert 15. november.