Søk

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Israel og Libanon møtes til nye samtaler – Leiter sammenligner prosessen med Abraham-avtalene

Israels ambassadør i USA, Yechiel Leiter, snakker med pressen utenfor det amerikanske utenriksdepartementet i Washington D.C. etter et møte med USAs utenriksminister Marco Rubio og Libanons ambassadør i USA, Nada Hamadeh, 14. april 2026. Foto: Arie Leib Abrams/Flash90
Israels ambassadør i USA, Yechiel Leiter, opplyser at sjette runde av fredssamtalene mellom Israel og Libanon skal holdes i Roma neste uke. Libanesiske kilder sier samtidig at Beirut ønsker å holde fast ved Washington som møtested.

Det var under et intervju på scenen hos tenketanken Council on Foreign Relations i Washington mandag at Leiter kunngjorde neste skritt i den diplomatiske prosessen mellom Jerusalem og Beirut, skriver Times of Israel.

– Neste uke sitter vi i Roma, den 14. og 15., med egne team for hvert saksområde, sa Leiter.

Leiter opplyser at møtene skal holdes i Roma 14. og 15. juli, mens italienske myndigheter omtaler samtalene som planlagt på ambassadørnivå 15. og 16. juli.

Samtalene bygger på rammeavtalen som Israel, Libanon og USA signerte i Washington 26. juni, etter femte forhandlingsrunde. Avtalen legger opp til en prosess for å gjenopprette libanesisk statlig kontroll, avvæpne terrororganisasjonen Hizbollah og hindre at Iran og Hizbollah styrer utviklingen i Libanon.

Overfor JNS har Leiter sammenlignet den videre prosessen med forhandlingene som ledet til Abraham-avtalene i 2020. Han skisserer en fremtid der de to landene kan ha handel, visumordninger, ambassader og turisme – «bare Libanon og Israel», uten Hizbollah.

Uenighet om møtested

Israels utenriksminister Gideon Saar bekreftet tirsdag at samtalene fortsetter i Roma.

– For mindre enn to uker siden oppnådde Israel, Libanon og USA en historisk rammeavtale. Samtalene skal etter planen fortsette neste uke i Roma, sa Saar under en felles pressekonferanse med Tysklands utenriksminister Johann Wadephul i Jerusalem. Italias utenriksminister Antonio Tajani har ønsket vertskapsrollen velkommen og omtaler Roma som et «veikryss for fred og dialog».

Fra libanesisk side er det imidlertid kommet innvendinger. Ifølge The New Arab skal den libanesiske delegasjonen ha informert amerikanske tjenestemenn om at den ønsker å holde sjette runde i Washington, slik de fem foregående rundene. Libanons president Joseph Aoun har dessuten omtalt rammeavtalen som «ikke perfekt», melder libanesiske Naharnet.

Leiter opplyste også at Aoun skal møte president Donald Trump i Det hvite hus 21. juli – en dato som ikke tidligere var offentlig bekreftet. USA har ønsket et trilateralt møte mellom Aoun, statsminister Benjamin Netanyahu og Trump, men Beirut har så langt avvist dette så lenge Israel har styrker i Sør-Libanon.

– Avtalen med Libanon går foran Iran-avtalen

Drøyt en uke før rammeavtalen ble signert, inngikk USA en intensjonsavtale (MOU) med Iran. Den utvidet våpenhvilen mellom USA og Iran til også å omfatte Libanon – noe som skapte usikkerhet om hvilken avtale som gjelder for Libanons del.

Leiter var tydelig på Israels syn: Rammeavtalen med Libanon går foran.

– Både Israel og Libanon ser klart vår trilaterale avtale som overordnet første klausul i intensjonsavtalen. Om USA gjør det samme, må dere spørre en talsperson for administrasjonen om, sa Leiter.

Han erkjente samtidig at Iran, samt meklerne Pakistan og Qatar, tolker det motsatt. Selv beskriver Leiter intensjonsavtalen med Iran først og fremst som et dokument for å gjenåpne Hormuzstredet, som Iran stengte som svar på amerikanske og israelske angrep – ikke som en avslutning på oppgjøret med Irans atomprogram. Han advarte også mot sanksjonslettelsene avtalen legger opp til, og mente Teheran vil bruke pengene «til skadelige formål».

Israel blir i Sør-Libanon til avvæpningen er i gang

Leiter understreket at Israel ikke har territorielle ambisjoner i Libanon – noe israelske ledere gjentatte ganger har fremholdt – men at israelske styrker blir stående til den libanesiske hæren (LAF) kan dokumentere at avvæpningen av Hizbollah er i gang.

Et hinder på veien er ifølge Leiter at det finnes Hizbollah-aktivister og -sympatisører innad i LAF-enhetene. Israel har derfor foreslått at USA skal granske eksisterende enheter for å luke ut sympatisører. Aoun har på sin side avvist at amerikansk gransking av libanesiske soldater er aktuelt, ifølge Naharnet.

Leiter sa at Israel er beredt til å styrke den sittende, Hizbollah-kritiske regjeringen i Beirut ved å dele etterretning om aktører som vil skade dens ledere, og til å arbeide for økt amerikansk finansiell støtte til LAF dersom hæren viser vilje til å ta opp kampen mot Hizbollah.

Avviser krise mellom Israel og USA

Til tross for flere offentlig kjente uenigheter, avviste Leiter at det er brudd i forholdet mellom Israel og USA. Uenighetene er reelle, men legitime, og forholdet er «godt og solid», sa han.

– Mediene elsker drama. Hvis presidenten og statsministeren har 100 hyggelige samtaler, og så to samtaler der presidenten har en dårlig dag og er litt irritabel – da blir det tonen som beskriver forholdet mellom de to, sa Leiter.

Kilder: Times of Israel, JNS, The New Arab, Naharnet

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart