Det europeiske parlamentet har avslått en forespørsel om å vise en utstiling av karikaturer som viser det iranske regimets menneskerettighetsbrudd. Nå skal utstillingen i stedet vises på utsiden, skriver avisen Yedioth Ahronoth.
For ti måneder siden søkte Israeli Cartoon Project (TCIP) og American Jewish Committee om tillatelse fra EU til å vise fram utstillingen inne i parlamentet i Brussel. De fikk hjelp til å søke av Yesh Atid-leder Yair Lapid.

Men for bare noen dager siden fikk arrangørene beskjed av EU om at de ikke fikk vise fram karikaturene, fordi «utstillingen var for kontroversiell».
Arrangørene har valgt å ikke gi opp og vil derfor stille ut karikaturene på utsiden av parlamentsbygningen førstkommende onsdag.
– EUs beslutning om å avlyse karikaturutstillingen gjør EU selv til en karikatur. De feiler i å skille mellom drapsmaskiner og deres bytte, mellom terrorister og deres ofre. Man valgte å vise utstillingen i Brussel for å minne verden på sannheten: Iran er et islamistisk terror-diktatur som tror på blodsutgytelse, sier Lapid.
Utstillingen fokuserer på et bredt spekter av menneskerettighetsbrudd i Iran og hos deres samarbeidspartnere: brudd på kvinners rettigheter, politisk undertrykkelse og dødsstraff for homofili. Flere av de beste illustratørene og karikaturtegnerne i Israel har levert et bidrag til utstillingen.
– Vi er her for å vise solidaritet med det iranske folk. Jeg har alltid foretrukket krig med tegneserier framfor droner. Dette er en fantastisk måte å formidle budskapet på, sier den kjente israelske tegneren Uri Fink.
