Etter rapporter om at Kypros skal ha gått til innkjøp av det israelske luftvernet Barak MX, kommer det sterke reaksjoner fra Tyrkia. De advarer om at kjøpet av israelsk luftvern kan destabilisere «den skjøre balansen» på den delte øya.
Tjenestemenn fra Tyrkias forsvarsdepartement mener Kypros sin pågående opprustning «truer fred og stabilitet på øya» og advarer om at det kan føre til «farlige konsekvenser». Det har kommet rapporter om at det israelske luftvernet allerede skal være levert til Kypros, skriver Times of Israel.
Barak MX er i stand til å avskjære raketter, droner og fly 150 kilometer unna. Det er en betydelig oppgradering av dagens kypriotiske luftvern, som frem til nå stort sett har bestått av eldre systemer fra Sovjet-tiden, som BUK M1 og 2.
Middelhavsøya Kypros har vært splittet langs etniske skillelinjer siden 1974, da Tyrkia invaderte øya etter et kupp som hadde som mål å forene øya med Hellas. I 1983 ble Nord-Kypros, totalt 37% av øyas areal, proklamert som en republikk. Tyrkia er det eneste landet i verden som anerkjenner Nord-Kypros.
Tyrkia har fortsatt 35.000 soldater utplassert på den nordlige delen av øya.
I 1997 hadde Kypros planer om å utplassere det russiskproduserte luftvernet S-300. Det førte til en fastlåst situasjon med Tyrkia, som truer med å gripe inn militært. Den gang avtok spenningen etter at Kypros gikk med på å overføre missilene til Hellas.
Tyrkiske tjenestemenn sier Tyrkia fortsatt er forpliktet til å ivareta Nord-Kypros og legger til, uten å utdype, at alle slags tiltak blir vurdert for å trygge deres sikkerhet.