I UNDP skal Israel delta i å formulere organisasjonens strategi og bestemme hvordan ressurser blir fordelt til utviklingsland.
– Vi er stolte av å være medlemmer av styret i FNs utviklingsprogram og ta en aktiv rolle i den internasjonale innsatsen som gir hjelp til utviklingsland, sier Haim Waxman, nestleder ved Israels delegasjon til FN.
Landemerke for Israel
– Dette er et uttrykk for Israels reise fra å være et uviklingsland til et utviklet land, sa Haim Waxman i en tale til styret på torsdag, melder Ha’aretz.
Waxman uttrykte stor glede over Israels nye rolle og sa at Israels medlemskap i gruppen representerte et «viktig landemerke». Han beskrev hvordan Israel har gått fra selv å være et utviklingsland til å bli et utviklet land, medlem av OECD og nå et fullgodt medlem av FNs utviklingsprogram.
Waxman poengterte at Israels nye rolle som del av rådet signaliserer Israels økende deltagelse på den globale arenaen når det gjelder spørsmål også utover Midtøsten-konflikten.
Israel er vant til å være på defensiven når det gjelder FN. Den nye deltagelsen i et av de høytstående rådene i FN er en sjelden seier for det lille landet.
Aktiv i 177 land
FNs utviklingsprogram er ledet av tidligere statsminister i New Zealand, Helen Clark, og er aktiv i 177 land. Organisasjonen har et budsjett på over fem milliarder kroner. Organisasjonen fokuserer på prosjekt innen helse, sosial hjelp og fattigdom. Jerusalem Post rapporterer at Israel ønsker å hjelpe kvinner opp og frem som en av sine hovedsaker i rådet.
Lederskapsrådet består av 36 land, og fra torsdag 2. februar 2012 inngår Israel i gruppen.
