En kilometerlang Hamas-tunell i Rafah sør på Gazastripen ble nylig ødelagt av ingeniører fra det israelske forsvaret (IDF), skriver Times of Israel.
Ifølge IDF inneholdt tunellen flere rom der Hamas-terrorister kunne oppholde seg. Det ble også funnet flere våpen på innsiden av tunellen.
Terrortunellen ble funnet inne på den israelsk-kontrollerte delen av Gazastripen. Etter våpenhvilen mellom Israel og Hamas i oktober i fjor kontrollerer Israel 53% av territoriet på den palestinske enklaven.
Israel jobber fortløpende med å finne og ødelegge tunellene som befinner seg inne på den israelsk-kontrollerte delen. Men tunellene som befinner seg inne på den Hamas-kontrollerte delen får de foreløpig ikke gjort så mye med.
Det er tidligere blitt anslått at Hamas har bygget et nettverk av tuneller som strekker seg over 500 kilometer på Gazastripen. Tunellene har blitt brukt til kommandosentraler, til lagring av våpen og ikke minst til å holde gisler fanget i.
IDF opplyser også om at de har ødelagt en av tunellsjaktene som ble brukt av Hamas i et angrep på israelske styrker 28. oktober 2025, der sersjant Yona Efraim Feldbaum ble drept.
Her blir den kilometerlange tunellen sprengt i luften:
A kilometer-long Hamas tunnel in southern Gaza's Rafah was recently demolished by combat engineers, the military says. pic.twitter.com/zrcqDc3ta4
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) February 23, 2026









