Onsdag kveld var det slutt på år 2025. Da løp også fristen ut som amerikanerne har satt for en full avvæpning av Hizbollah i Libanon.
Torsdag melder libanesiske kilder at Hizbollah har fått varsel om en siste sjanse til avvæpning. Meldingen skal være formidlet både gjennom Egypt, Qatar og Tyrkia, melder den arabisk-språklige avisen Asharq al-Awsat. Budskapet ble formidlet med et ris bak speilet: Dersom ikke Hizbollah leverer inn våpen vil det isolere Libanon politisk og økonomisk, og lede til en ny krig som vil forsterke Hizbollah-fiendtlige holdninger i den libanesiske befolkningen.
Signalene som kommer fra Jerusalem er enda mer tydelige. «IDF venter på at [statsminister] Netanyahu gir ordre til en flere dagers [militær-]operasjon mot Beirut,» skrev Israel Hayom 31. desember.
Israelsk etterretning hevder Hibollah har brutt våpenhvileavtalen fra november 2024 over to tusen ganger. I shia-muslimske landsbyer og eiendommer sør i Libanon er Hizbollahs tilstedeværelse fortsatt betydelig.
Israel har gjennomført omkring 390 luftangrep i Libanon etter våpenhvilen i november 2024. Hensikten har vært å forhindre den militære oppbyggingen til Hizbollah. Men israelsk etterretning mener Hizbollah har flere hundre til noen tusen terrorsoldater sør for Litani-elven.
Hizbollah angrep Israel 8. oktober 2023. 17. september 2024 trappet Israel opp kampen mot terrorgruppen ved å ramme tusenvis av Hizbollah-terrorister i personsøker-eksplosjoner. I ukene som fulgte ble store deler av Hizbollahs militære ledelse utslettet, inkludert topplederen Hassan Nasrallah.









