Nesten 500.000 støttespillere av den libanesiske terrorgruppen Hizbollah har evakuert sine hjem i det sørlige Libanon, fra hovedstaden Beirut og andre steder i landet, som følge av den pågående krigen, skriver Jerusalem Post.
Det israelske forsvaret har i løpet av de siste dagene trappet opp angrepene mot den iransk-støttede terrorgruppen, etter at de kastet seg inn i krigen på Irans side. Hizbollah avfyrte mandag flere raketter mot byen Haifa nord i Israel.
Siden har terrorgruppen intensivert rakettangrepene mot Israel fra Libanon.
Torsdag ba IDF innbyggerne i Beiruts sørlige bydel Dahieh, som er en høyborg for Hizbollah, om å evakuere. Sent torsdag kveld og gjennom natten ble 26 mål i Dahieh bombet. Det er også kamper mellom IDF og Hizbollah i Sør-Libanon.
En israelsk soldat er alvorlig skadet og en annen moderat skadet i kampene.
I løpet av det siste døgnet har det vært 115 luftangrep mot Hizbollah-mål i Libanon. Totalt har det vært rundt 450 angrep i løpet av den siste uken.
Det har satt Hizbollah og det iranske regimet under press i Libanon. Mange libanesere er frustrerte over at Hizbollah igjen har dratt landet inn i krig. Den libanesiske regjeringen har gått til det skrittet at de forbyr Revolusjonsgarden.
Israel krever at Hizbollah legger ned våpnene og lar seg avvæpne. Også den libanesiske regjeringen har bedt Hizbollah om å legge ned våpnene.
I løpet av de siste dagene skal flere titalls offiserer i Revolusjonsgarden ha flyktet Libanon, blant annet av frykt for målrettede angrep fra Israel.
Fredag ettermiddag sendte IDF også ut evakueringsvarsel for deler av Bekaadalen øst i Libanon, et annet område som er høyborg for Hizbollah.
BREAKING: Lebanese Christians, Druze and even Sunni Muslims are REFUSING to take any displaced Shia from Hezbollah stronghold of Dahieh, southern Beirut, following Israel’s evacuation order.
— Dr. Maalouf (@realMaalouf) March 5, 2026
400,000 Hezbollah supporters now have nowhere to go. They brought this on themselves. pic.twitter.com/wUPJGnM1FT









