Den israelske sikkerhetsledelsen er delt i synet på veien videre i konflikten med Iran, rapporterer den israelske journalisten Amit Segal i sitt nyhetsbrev 7. mai.
Det islamistiske regimet har store mengder høyanriket uran som gjør veien til atomvåpen kort. Derfor mener IDF at dette lageret med uran må fjernes fra Iran, enten via en avtale eller en militær operasjon.
Mossad fortsetter å argumentere for at presset på Iran må fortsette til regimet faller.
– Regimeendring i Iran er vårt oppdrag. Vi vil ikke bare stå og se på mens vi nok en gang står overfor en eksistensiell trussel, sa Mossad-sjef David Barnea i april.
– Høytstående tjenestemenn i IDF er intenst frustrerte over den amerikanske beslutningen om ikke å beslaglegge det anrikede uranet i en militæroperasjon. Dermed ble Operasjon Brølende Løve stoppet nesten uten noen forbedring i kampen mot det iranske atomprogrammet sammenlignet med Operasjon Rising Lion. Uran, uran, uran, roper de. Ta det, og du har slettet atomprogrammet, skriver Segal.
Men å fjerne høyanriket uran vil bare utsette problemet, argumenterer Mossad-ledelsen. Regimet vil fortsatt ha tonnevis med lavanriket uran, som de kan anrike videre på et senere tidspunkt. Bare et regimeskifte vil sikre at målet om Israels ødeleggelse forsvinner.
Hva ville skjedd om USAs president Donald Trump ga grønt lys til en ny runde av israelske militære operasjoner mot Iran?
IDF ville anbefalt å sende inn bakkestyrker for å fjerne anriket uran. Mossad, på sin side, ville støtte tiltak som ødeleggelse av kraftverk og raffinerier, med mål om å akselerere befolkningens opprørsprosess.
– Sinneterskelen deres har allerede oversteget nivåene som ble registrert under januaropptøyene, men samtidig har fryktterskelen også steget. Når det ikke er strøm – og med forventet sult i Iran om to måneder – vil den fryktmuren falle, skriver Segal.
Til slutt gjør journalister seg følgende betrakning:
«Hvilket mål er mest ambisiøst? Ved første øyekast virker det som en monumental oppgave å styrte regimet, mens ødeleggelsen av uranet ser ut til å være en lokal, håndterbar hendelse. Men historien tyder på noe annet: regimer har falt gjennom historien, men ingen land har noen gang villig overgitt seg eller mistet sitt anrikede kjernefysiske materiale mens regjeringen overlevde. Som det gamle talmudiske ordtaket sier, er dilemmaet om man skal ta en «kort vei som er lang» – et raskt taktisk angrep som ikke løser rotproblemet – eller en «lang vei som er kort» – den vanskelige oppgaven med regimeskifte som permanent fjerner trusselen.»
Onsdag kveld samtalte Israels statsminister Benjamin Netanyahu med USAs president Donald Trump. Israelerne frykter at Trump fortsetter bare med økonomisk press mot Iran, og deretter inngår en avtale, skriver Shirit Avitan Cohen i Israel Hayom. Derfor er det viktig for Israel å fremme sine interesser i forhandlingene. Øverst i Israels prioriteringer står kravet om å fjerne alt anriket materiale fra iransk territorium og ødelegge Irans kapasitet til anrikning.
– Jerusalem ser på dette som et sentralt krav som det ikke kan gjøres kompromiss med, skriver Cohen.









