I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Morsis dager er talte – hva nå?

Tahrir-plassen i Kairo, juli 2013. (Foto: farkous, flickr.com)
Tahrir-plassen i Kairo, juli 2013. (Foto: farkous, flickr.com)
Det absurdes teater, er israelsk presse enige om at president Mohamed Morsis påtvungne avgang er i Egypt. Men hvordan hele prosessen skal tolkes, er de like uenige om som da Hosni Mubarak måtte gå av.

– Det absurdes teater snudd på hodet […] Den demokratisk valgte lederen er illegitim, mobbens regler er hellige.

Slik oppsummerer Ha’aretz-kommentator Chemi Shalev det som skjer i Egypt. For andre gang på to og et halvt år har det egyptiske folk «sparket» sin leder. Men denne gangen var det mannen de selv gav nøklene til maktkorridorene. Inn i presidentpalasset kommer nå høyesterettsdommer Adli Mansour, som vil fungere som «overgangspresident».

Han går tilbake til tidligere USA-president George W. Bush sine dager, for å finne svaret på det som har skjedd. Den selverklærte «frihetselskende» administrasjonen var de som til syvende og sist avgjorde at Hamas ble med i det palestinske valget i 2006, bare for å måtte bryte båndene med den nye regjeringen når stemmene var talt opp. En politikk president Barack Obama fulgte opp, ved å se det som en selvfølge at Det muslimske brorskap fikk delta i Egypt.

Forskjellen mellom Obama og Bush, var imidlertid at Obama omfavnet president Mohamed Morsi og den nye egyptiske regjeringen, i stedet for å bryte kontakten. Han sendte titalls milliarder i militær bistand, til et regime som ser på jødene som svin og etterkommere av aper, påpeker Shalev.

Kreftene som ønsker å spre demokrati i Midtøsten som fungerer på samme måte som i Vesten, med frie valg som alle kan delta i, har blitt færre. Men det eneste sikre er, mener han, at USA vil kjempe for mer demokrati i Egypt også i framtiden. Det er tross alt et mindre onde enn alternativet. Eneveldet som egypterne ikke lenger ville akseptere for to og et halvt år siden.

Grobunn for Brorskap-vold?
Begrepet «demokrati» har fått et nytt innhold, etter Egypts andre «folkekupp» på under tre år, mener Shalevs aviskollega Zvi Bar’el. Hele den egyptiske revolusjonen er satt på «reboot». Han mener den nye unntakstilstanden delvis har funnet sted, grunnet dårlig planlegging av de sekulære partiene. I presidentvalgets første runde, var det de sekulære kandidatene som fikk over halvparten av stemmene. Men siden det var så mange av dem, var det Morsi som fikk flest stemmer. Det som var en stor seier på Tahrir-plassen da Mubarak måtte gå av, ble raskt en intern maktkamp på denne siden.

Bar’el frykter at Det muslimske brorskap kan bli et stort problem for de nye myndighetene, etter at et nyvalg har funnet sted. Morsi vil trolig se på seg selv som den legitime president av Egypt. Deres islamistiske ståsted kan også skape grobunn for voldsbruk, som de nå trolig har fått en god grunn til å ta i bruk.

Islamistene taper terreng
Det positive er likevel at Brorskapets fall under folkeviljen utgjør et stort nederlag for islamistene i Midtøsten. Det påpekte Syrias president Bashar Assad onsdag, som selv slåss i en borgerkrig mot det som i hovedsak er radikale religiøse opposisjonskrefter.

Selv om hans uttalelser må tolkes på bakgrunn av det psykologiske spillet som krig alltid er, finner hans resonnement grobunn også i israelsk presse. Hamza Hendawi og Lee Keath skriver i Times of Israel at islamister har vunnet valg etter valg rundt forbi i Midtøsten. Den arabiske våren har vært en eneste stor nyreligiøs bølge. Men at Det muslimske brorskapet i Egypt, selve islamistbevegelsens vugge og grunnmur, ikke klarer å holde makten i mer enn et år etter å ha blitt lovlig valgt, er et tegn på at vinden har snudd.

Hendawi og Keath mener alt viser at islamistene ikke lyktes med å styre et demokrati. De tok seg for mange grunnlovsmessige «friheter», på tross av folkeviljen, og endte opp med å ta seg vann over hodet. Ideen som denne bevegelsen har prøvd å selge over hele Midtøsten, at islamismen og folks sosiale behov, går som hånd i hanske. Det viste seg å være feil, i en av de arabiske «tungvekternasjonene», som Egypt faktisk er.

Selve tyngden på vektskålen var Morsis håndtering av den nye grunnloven for Egypt, hvor han og hans styrende parti kjørte sitt eget løp. «Dialogen med» og «inkluderingen av» opposisjonen som ble lovet i dette viktige arbeidet, ble aldri levert. Da loven skulle vedtas av folket, var det kun 32 prosent av velgermassen som orket å møte opp på stemmelokalene.

De to journalistene mener det vil være svært farlig, dersom Brorskapet nå skal bli stengt ute fra framtidige valg. De har tross alt enormt med støttespillere.

– Ingen seier for demokratiet
Avi Issacharoff (Midtøsten-korrespondent i Ha’aretz) tror Egypt raskt vil innse, at det som er en seier for landets unge, ikke nødvendigvis er det for demokratiet. Det begrunner han med at Brorskapet nettopp er så mektige som de tross alt er. Skulle de ønske å ta opp kampen mot det midlertidige regimet som nå sparker Morsi ut av korridorene, og mot en mer liberal og sekulær grunnlov, vil landet bli tvunget ut i borgerkrig.

Det positive er imidlertid at Hamas har mistet en viktig støttespiller i Egypt. Det muslimske brorskapet er selve moderorganisasjonen til den palestinske terrorbevegelsen. Men en svekket posisjon, kan gjøre at forsoningsforhandlingene med Fatah får mer kjøtt på beinet.

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre nå

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart