Jødisk kjærlighet til Jerusalem fikk uventet ros da lederen for Islamsk Jihad Ramadan Shalah nylig deltok i en muslimsk teologisk konferansen i Teheran. Hærens Radio i Israel har gjort tilgjengelig et opptak av talen, som siden er blitt omtalt i en rekke medier, inkludert Times of Israel og Yedioth Aharonoth.
– Hva betyr Jerusalem for oss? Lær av jødene, fra den forbannede enheten [Israel]. De elsker Jerusalem ikke bare som en militær sak, men som en kulturell sak, sier Shalah i opptaket.
Han fortsatte med å fortelle sine iranske tilhørere om sangen «Jerusalem of Gold» som ble skrevet like før israelske styrker erobret den østlige delen av Jerusalem i 1967. Shalah siterte fra sangen både på hebraisk og arabisk.
– Hver eneste israelsk barn og hver eneste forbannede israelske soldat har ordene i denne sangen i sitt hjerte, sier Shalah.
I talen gjorde jihad-lederen det klart at det ikke vil bli stabilitet i verden før palestinerne får sine rettigheter i Jerusalem.
Shalah står på FBIs liste over verdens mest ettersøkte terrorister.
Hør «Jerusalem of Gold» med engelsk teksting:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JH8gtdDA5x0[/youtube]