Det første av i alt seks nye Boeing KC-46 tankfly som Israel har bestilt, har gjennomført sin første flytest i USA, ifølge forsvarsdepartementet i Israel.
KC-46-flyene skal erstatte det israelske luftforsvarets (IAF) nåværende flåte av eldre Boeing 707 tankfly, som har spilt en nøkkelrolle i Israels krig mot Iran.
Israelske jagerfly er avhengig av å fylle drivstoff i luften for å gjennomføre luftangrep mot mål i Iran, som ligger over 1700 kilometer fra Israel.
Forsvarsdepartementet sier de nye tankflyene vil bli utstyrt med israelske systemer og tilpasset kravene til det israelske luftforsvaret, «slik at det kan utvide rekkevidden og opprettholde luftoverlegenhet på tvers av alle arenaer».
Det er ventet at det første nye tankflyet vil bli overlevert Israel om en måneds tid. Israel har ventet i flere år på å få levert de nye og moderne tankflyene sine.

Samtidig som de nye tankflyene snart nærmer seg, har det israelske forsvarsdepartementet også kunngjort kjøp av nye F-35 og F-15 jagerfly.
Forsvarsdepartementet sier de vil anskaffe to nye skvadroner med F-35i og F-15i fra USA, basert på lærdommer fra den nylige krigen mot Iran.
Avtalene med de amerikanske produsentene Lockheed Martin og Boeing vil være verdt over 100 milliarder kroner. Departementet sier de nye jagerflyene vil være en hjørnestein i IDFs langsiktige styrkeutvikling, for å håndtere regionale trusler og bevare Israels strategiske overlegenhet i luften.
Den store bestillingen må nå godkjennes av amerikanske myndigheter.
Når de nye flyene er levert vil det israelske luftforsvaret ha en flåte på 100 F-35i og 50 F-15IA, den israelske versjonen det avanserte F-15EX.
For øyeblikket har Israel 48 F-35i, etter en opprinnelig bestilling på 50 fly. Ytterligere 25 F-35 ble bestilt i 2023. Disse er forventet å bli levert fra 2028. Israel bestilte også 25 F-15IA i 2024. De første er ventet å bli levert i 2031.
Amir Baram, direktør i forsvarsdepartementet, sier krigen mot Iran viste hvor avgjørende moderne jagerfly er i forsvaret av Israel. Han sier de handler nå for å sikre seg at Israel beholder sitt militære fortrinn i regionen i årene fremover.









