Det israelske forsvaret (IDF) erklærer sitt pilotprogram for å få kvinner til å bli stridsvognkommandører for en suksess, etter at fire kvinnelige soldater for første gang har fullført hærens kurs for stridsvognkommandører. Kurset bestod av 16 uker med knallhard trening, skriver det israelske forsvaret.
– Dette var en suksess, både ut ifra instrukser og operasjonelt perspektiv. Soldatene oppnådde alle målene som var satt for dem, sier oberstløytnant Benny Aharon, som har hatt ansvaret for opplæringen av kommandørene.
Pilotprogrammet ble utviklet for å avdekke om mannskapet på fire, i en stridsvogn som skal operere i «i rutinemessige sikkerhetsoperasjoner», kunne bestå av bare kvinner. Det betyr inne på israelsk territorium eller rett utenfor, om nødvendig. Det gjelder ikke i krig eller langt bak fiendens linjer.

Fram til nå har ikke kvinner kunne tjenestegjøre i en panserbataljon fordi man har ment at de ikke har vært fysisk sterke nok til å håndtere rollene.
– Spørsmålet var om fire kvinner kunne operere en stridsvogn i et rutinemessig sikkerhetsoppdrag. Svaret på det spørsmålet er ja, sier Aharon.
Selv om pilotprogrammet har vært en suksess, er det flere som er kritiske til at kvinner skal operere stridsvogner og mener det kan svekke stridsevnen. De mener forsvaret ikke kan være en likestillingsarena.
Her kan du se en video som er publisert av det israelske forsvaret: