Bli en aktiv Israel-venn nå!

Bestill flyers som du kan dele ut for å gi familie, venner og naboer mer forståelse for Israel.

NTBs ekstreme overfokus på Israel

Antall artikler hvor søkeordene "Israel" og "Egypt" er omtalt i NTBs artikkelarkiv i perioden 2008-2011.
Antall artikler hvor søkeordene "Israel" og "Egypt" er omtalt i NTBs artikkelarkiv i perioden 2008-2011.
En sammenligning av NTBs dekning av Israel og Egypt taler sitt tydelige språk.

Nyhetsbyrået NTB omtalte Israel 208 prosent mer enn Egypt fra 2008 til 2010, viser søk i mediedatabasen Atekst. Hver eneste måned, 36 måneder i strekk, ble lille Israel med åtte millioner innbyggere omtalt mer enn verdens mest folkerike arabiske land med over 80 millioner innbyggere. Egypt ble nevnt i 1583 artikler. Til sammenligning ble Israel nevnt i 4883 artikler.

Som alle vet, ble 2011 et ekstraordinært år for Egypt, men selv i revolusjonsåret, hvor en president ble styrtet, over 800 egyptere ble drept og 6000 skadet og parlamentsvalg avholdt, ble Egypt omtalt kun 18 prosent mer enn Israel. I seks av tolv måneder (perioden mai til oktober) ble Israel omtalt mer enn Egypt.

Totalt i 2011 ble Israel omtalt i 1968 artikler. Mens store deler av den arabiske verden er i opprør, har NTB økt antallet artikler hvor Israel er nevnt fra 4,46 per dag i perioden 2008-2010, til 5,39 i 2011. Egypt ble nevnt i 2324 artikler i 2011.

 

Gjelder også andre

Også i andre norske aviser og nettaviser ser vi den samme overfokuseringen på Israel i forhold til Egypt. Følgende tall viser antall artikler hvor Israel og Egypt er nevnt i perioden 2008 til 2010.

Prosentvis overdekning
IsraelEgyptIsrael i forhold til Egypt
Vårt Land Nett2181508329,3
Framtid i Nord Nett1850530249,1
Klassekampen Papir2146663223,7
Sunnmørsposten Nett1855586216,6
Adresseavisen Nett2208704213,6
Vårt Land Papir1273406213,5
Fædrelandsvennen Nett1942648199,7
Bergens Tidende Papir1652585182,4
Stavanger Aftenblad Nett1635584180,0
Stavanger Aftenblad Papir1609582176,5
Adresseavisen Papir1378502174,5
NRK Nett1258480162,1
Dagbladet Nett1589643147,1
VG Nett1919785144,5
Aftenposten Papir2223928139,5
Nettavisen832355134,4
Aftenposten Nett23201002131,5
Dagbladet Papir1273599112,5
Dagsavisen Papir1621775109,2
VG Papir83245782,1

 

I revolusjonsåret 2011 har de fleste mediene skrevet litt mer om Egypt enn Israel, men bare litt.

Gjennom mange år har MIFF påpekt hvordan Israel systematisk blir dekket ulikt i norske medier i forhold til andre land. Alt det gale Israel måtte kunne beskyldes for, dekkes mange ganger så mye som mye verre handlinger fra naboenes og andre lands side.

Nye søk i mediedatabasen Atekst vil dokumentere at dette er tilfelle.

– Det ekstreme overfokuset på Israel «pisker opp hat mot Israel, mot jøder og mot Israels venner», skrev Odd Myrland i MIFF i en kommentarartikkel i desember 2009.

 


Kan du hjelpe på én eller flere måter?

  1. Bli medlem (fyll ut skjemaet under)
  2. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel.
  3. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  4. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Denne artikkelen kan du lese gratis på grunn av over 13.000 MIFF-medlemmer og andre frivillige givere. Men vi trenger støtte fra mange flere nå!

Gi gave her eller Vipps 39881

Bli medlem ved å fylle ut skjemaet under og trykk «send»!

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart