Hvorfor er det nesten bare palestinere som bor på Vestbredden og Gaza-stripen som får oppmerksomhet? – Fordi det er disse som det internasjonale samfunnet bruker som et våpen mot Israel, svarer Khaled Abu Toameh i en artikkel på Gatestone Institute 31. august. Abu Toameh er en palestinsk journalist bosatt i Jerusalem.
Siden borgerkrigen begynte i Syria i 2011 er nesten 3.500 palestinere blitt drept i landet, ifølge Action Group For Palestinians of Syria (AGPS) i London. De er blitt drept i bombardement, væpnede trefninger, tortur i fengsel og som et resultat av beleiring av flyktningleirer.
– Fordi disse palestinerne ble drept av arabere, og ikke israelere, er ikke dette nyheter i mainstream media, skriver Abu Toameh.
– Når media er opphengt av Israel, gjør det en stor bjørnetjeneste til palestinske ofre av arabiske forbrytelser, fortsetter han.
Heller ikke palestinske selvstyremyndigheter ser ut til å være særlig opptatt av situasjonen for sine brødre i Syria. PA er for tiden opptatt av å bedre forholdet til Assad-styret i Syria. Nylig åpnet PA en ny ambassade i Damaskus, i hovedstaden til det samme regimet som står for drapene, fengslingen og torturen som mange palestinere opplever daglig.
Hver sommer kommer det reportasjer om vannmangel i palestinske landsbyer på Vestbredden. Men hvor mange vestlige journalister har brydd seg med de tørste palestinerne i flyktningleiren Yarmouk i Syria? spør Abu Toameh. Denne leiren har vært uten vannforsyninger i mer enn 720 dager. Den har vært uten strømforsyninger de siste tre år. Beleiringen har vart i 970 dager, andre leirer som Al-Sabinah og Handarat har vært under beleiring omtrent like lenge.
I juni 2002 bodde det 112.000 palestinere i Yarmouk. I slutten av 2014 hadde tallet gått ned til under 20.000. Ifølge Abu Toamehs kilder sitter 12.000 palestinere i syriske fengsel, uten rett til å møte advokat eller familiemedlemmer. Blant de fengslede er 765 barn og 543 kvinner. Palestinske kilder hevder 503 palestinere har dødd etter tortur i fengsel de siste årene. Noen palestinske kvinner forteller om voldtekter i fengsel.
– PA går aldri glipp av en mulighet til å kreve løslatelse av palestinske fanger i Israel, hvor de fleste er mistenkt for eller dømt for terror. Men når det kommer til de tusener som blir torturert i Syria, er PA-lederne i Ramallah dødsstille, skriver Abu Toameh. Fatah og Hamas har av og til kontaktet syriske myndigheter for å få løslatt fanger, men da har det bare for å be om løslatelse for medlemmer av sine egne bevegelser.
– Når vestlige journalister bruker masse tid på palestinere som blir forsinket i israelske kontrollposter på Vestbredden, og ikke bryr seg om tønnebombene som blir sluppet over boligområder i flyktningleirene i Syria, så må man begynne å lure på hva det egentlig er som driver dem, avslutter Abu Toameh.