Historisk pressekonferanse i Det hvite hus
Under et møte i Det hvite hus 29. september annonserte USAs president Donald Trump og Israels statsminister Benjamin Netanyahu en amerikansk utarbeidet fredsplan for Gaza. Planen, omtalt som en «20‑punkts» eller «21‑punkts» plan avhengig av versjon, innebærer blant annet umiddelbar våpenhvile, løslatelse av israelske gisler og demilitarisering av Hamas. Netanyahu sa under pressekonferansen at dette vil «oppfylle alle våre krigsmål».
Trump takket arabiske ledere som Saudi‑Arabia, Qatar og Egypt for å støtte initiativet og understreket at planen betyr «slutten på krigen, ikke bare Gaza». Han presiserte at hvis Hamas ikke godtar avtalen, har Israel full amerikansk støtte til å fullføre jobben alene.
Hovedpunkter i planen
Planen, som Times of Israel har fått innsikt i, inneholder flere sentrale tiltak:
- Våpenhvile og gisselfrigivelse: Kampene skal stanses umiddelbart. Alle israelske gisler, både levende og døde, skal frigis innen 48–72 timer etter at Israel godkjenner avtalen.
- Fangeutveksling: Israel skal løslate flere hundre palestinske sikkerhetsfanger og over tusen Gazanere arrestert siden krigen startet.
- Amnesti og trygg passasje: Hamas-medlemmer som legger ned våpnene får amnesti, mens de som ønsker å forlate Gaza får trygg passasje.
- Demilitarisering: All terror-infrastruktur i Gaza skal destrueres, og området skal demilitariseres.
- Internasjonal administrasjon: En midlertidig palestinsk teknokratregjering skal styre Gaza under tilsyn av en internasjonal stabiliseringsstyrke ledet av USA og partnere. Styrken skal også trene opp et lokalt politi.
- Gjenoppbygging og fremtid: Planen lover gjenoppbygging, avradikalisering og en økonomisk utviklingsplan. Når Gaza er gjenoppbygd og reformarbeidet i det palestinske selvstyret er gjennomført, åpnes det for en «troverdig vei mot en palestinsk stat».
Israelske reaksjoner
Regjering
Netanyahu beskrev dagen som historisk og mente at Israel sammen med USA har isolert Hamas, samtidig som hele verden nå presser bevegelsen til å godta vilkårene. Han fremhevet at alle gisler skal hjem mens IDF forblir i deler av Gaza, og at USA lover full støtte hvis Hamas sier nei.
President Isaac Herzog og opposisjonsleder Yair Lapid støttet planen. Lapid kalte den et riktig utgangspunkt for en avtale om gisselfrigivelse og krigens slutt.
Kritikk fra høyresiden
Flere høyreorienterte ministre uttrykte skepsis. Finansminister Bezalel Smotrich omtalte planen som en «diplomatisk fiasko» og advarte mot å gjenta feilene fra Oslo-prosessen. Likud-medlem Moshe Saada påpekte at planen krever at Hamas gjør ting «vi vet de ikke kan gjøre», som å frigjøre alle gisler uten å få noe igjen. Amit Halevi mente at avtalen i praksis åpner for en palestinsk stat, noe han oppfatter som farlig.
Arabiske og internasjonale reaksjoner
Åtte arabiske og muslimske land ga sin støtte til planen, men krevde full israelsk tilbaketrekning og etablering av en teknokratisk palestinsk administrasjon. Ifølge Ynet roste Trump lederne i Saudi‑Arabia, Qatar, Egypt, Jordan, Tyrkia, Pakistan og Indonesia for å stille seg bak planens rammer. Hamas avviste innholdet som ensidig og mente avtalen ikke adresserer deres krav om full israelsk tilbaketrekning.
Betydning for fremtiden
Trumps plan er det første helhetlige amerikanske forslaget som både sikrer israelsk sikkerhet og skisserer en omfattende gjenoppbygging av Gaza. Israel har sikret at IDF kan forbli i store deler av området inntil demilitariseringen er fullført. Om planen blir realisert, avhenger nå av Hamas’ respons og om de arabiske statene faktisk vil bidra med stabiliseringsstyrker. Debatten i Israel viser spennet mellom ønsket om en avtale som bringer gislene hjem og eliminering av Hamas, og frykten for at avtalen kan gi nye politiske innrømmelser til palestinerne.
Kilder
- Times of Israel – Revealed: US 21‑point plan for ending Gaza war, creating pathway to Palestinian state
- Times of Israel – Arab, Muslim nations pledge to realize Trump’s Gaza plan; Hamas examining it ‘responsibly’
- Times of Israel – Netanyahu secured key edits to Trump plan, slowing and limiting IDF’s Gaza withdrawal
- Ynet – Netanyahu agrees to Trump’s Gaza peace plan: ‘Will achieve all our war goals’
- JNS – Netanyahu touts ‘historic’ Washington visit as Israeli leaders react to Trump’s Gaza plan
- Israel Hayom – How Israel shaped Trump Gaza plan by removing ‘two‑state solution’
- Israel Hayom – Trump’s mega‑deal is underway – and even Hamas or Iran can’t stop it
- Israel Hayom – Something special, first time ever: Trump fuels Gaza deal speculation
- Israel Hayom – Arab states push changes to Trump Gaza plan