Med Israel for fred (MIFF) har i dag sendt følgende klage til Pressens Faglige Utvalg.
Klage på Dagbladets brudd på VVP punkt 1.1 og 4.13
MIFF er en av Norges største utenrikspolitiske interesseorganisasjoner med over 15.400 medlemmer. MIFF har over 25 lokalforeninger og en stor rekkevidde gjennom nettside og sosiale medier. MIFF driver også informasjonsarbeid på svensk, dansk, islandsk og tysk.
Bakgrunn
1. september 2025 meldte nyhetsbyrået NTB at International Association of Genocide Scholars (IAGS) fastslår i en resolusjon i at «Israel begår omfattende forbrytelser mot menneskeheten, krigsforbrytelser og folkemord i Gaza». Videre skrev NTB: «International Association of Genocide Scholars (IAGS) regnes som den fremste organisasjonen i verden når det gjelder kunnskap og forskning på folkemord. Den har 500 medlemmer, både akademikere og andre som i sitt arbeid jobber for å spre kunnskap, forhindre og minnes folkemord,» og «86 prosent av fagfolka støttet at Israel begår folkemord.» Meldingen ble gjengitt av en rekke norske medier, blant annet av Dagbladet.
I første omgang meldte NTB denne nyheten som om det hadde skjedd en grundig og representativ saksbehandling i IAGS. Nyhetsbyrået nevnte ikke at bare 28 prosent av IAGS-medlemmene deltok i avstemningen. 86 prosent støtte fra 28 prosent av stemmeberettigede, er ikke så representativt.
Men det er mer ved uttalelsen som ikke holder vann. Hvem som helst har kunnet bli medlem av IAGS for bare 30 dollar. Medlemslisten viste at 80 av medlemmene var fra Irak – et land uten noen universiteter med solide fagmiljøer på folkemord.[1] Disse 80 irakerne kan godt ha utgjort to tredeler av dem som stemte for vedtaket.
IAGS har altså hatt en medlemsordning som la organisasjonen åpen for aktivister, uten noen kontroll av faglig tyngde. Etter at dette ble avslørt, svarte organisasjonen med å gjøre nye medlemmer inaktive og fjernet offentlig tilgang til medlemsregisteret.
Sara E. Brown, en virkelig ekspert på folkemord og mangeårig medlem av organisasjonen, sier hun prøvde å få mulighet til å argumentere imot resolusjonsteksten før det ble gjort noe vedtak, men IAGS-ledelsen avviste henne. «Vi ble lovet en debatt, som er vanlig praksis for kontroversielle resolusjoner, men lederen i organisasjonen gjorde om på det. Organisasjonen har også avvist å opplyse om hvem som var forfatterne av resolusjonen,» skriver Brown.
Brown skriver videre: «Denne resolusjonen er feil i sin vurdering av Israels oppførsel i Gaza. Den inneholder mange ubegrunnede påstander, er dårlig kildebelagt (ved bruk av sterkt partiske, tvilsomme kilder), og viderefører en bevisst forvrengt analyse av Hamas-krigen i Israel. Å handle i selvforsvar ved å delta i krig mot en eksistensiell trussel er ikke det samme som å ha til hensikt å ødelegge, helt eller delvis, det palestinske folket.»
I selve resolusjonsteksten som ble vedtatt av IAGS blir det hevdet at mer enn 59.000 voksne og barn er drept i Gaza. Det skilles ikke mellom sivile og Hamas-terrorister. Resolusjonsteksten nevner ikke at Hamas plasserer våpenlager i private boliger, skoler og sykehus. Den nevner heller ikke at Hamas-terroristene kler seg i sivile klær. Tunnelsystemet til Hamas blir ikke nevnt.
Rettelser
4. september kontaktet MIFF redaksjonen i NTB med de fleste av disse opplysningene.
Nyhetssjef Oda Ertesvåg svarte MIFF følgende:
Da vi ble gjort oppmerksom på denne feilen tirsdag ettermiddag, rettet vi raskt i saken vår og sendte ut en ny versjon som vi har bedt våre kunder om å bruke i stedet. Vår opprinnelige sak var blant annet basert på TTs sak om dette, og der kom det heller ikke fram at det bare var 28 prosent av medlemmene som deltok i avstemningen, men vi kunne så klart ha gjort flere egne undersøkelser her.
Når det gjelder de andre opplysningene du trekker fram her om IAGS og hvem som kan bli medlemmer, så er det noe jeg ikke kan svare på på stående fot, men som vi kan kikke nærmere på.
Denne første rettingen fra NTBs side ser man spor av i Aftenposten[2], som har slik melding:
Etter publisering er det lagt inn til opplysningen om at 28 prosent av IAGS-medlemmene deltok i avstemmningen. Saken ble oppdatert 2. september klokken 14.38.
19. september skrev MIFF igjen til NTB:
Ser at flere av avisene som brukte deres første melding fra 1. september ikke har rettet opp.
Har dere gjort noe for å undersøke saken nærmere?
NTB svarte umiddelbart:
Takk for henvendelse. Har tatt kontakt med VG og Dagsavisen etter at du sa i fra. Ser du flere?
MIFF påpekte da med lenker at det fortsatt lå ute feil versjoner fra NTB hos Dagbladet, NRK, MSN, Aftenbladet, Dagsavisen.
VG la inn en rettelse etter MIFFs andre purring til NTB 19. september[3]:
I en tidligere versjon av denne saken sto det at IAGS har 500 medlemmer og at 86 prosent av disse stemte for resolusjonen. Det riktige er at 86 prosent av dem som deltok i avstemningen, stemte for, og at oppslutningen var på 28 prosent, ifølge The Guardian. Rettelsen ble gjort klokken 10.00 den 19.09.25.
Det gjorde også NRK[4]:
Rettelse: NRK skrev først at forskergruppen består av 700 akademikere og at de slår fast at Israel begår folkemord i Gaza. Vi har nå endret til at gruppen består av 500 medlemmer og at kun 28 prosent av dem deltok i avstemningen. Presiseringen ble gjort 19. september 2025 klokken 14.20.
Dagbladet retter ikke
På Dagbladet.no ligger fortsatt den opprinnelige notisen fra NTB publisert 1. september 2025.
https://www.dagbladet.no/studio/nyhetsstudio/687?post=187145
MIFF kontaktet Dagbladets journalist Madeleine Hatlo og nyhetsredaktør Mads A. Andersen i e-post 9. september: Er NTBs rettinger til denne saken blitt publisert av Dagbladet? Når vil dere gjøre det?
Svar fra Hatlo 10. september:
Jeg er ikke helt sikker på hva som skjedde med denne, da rettelsen kom da jeg ikke var på jobb, så er nødt til å henvise til min nyhetsredaktør, som jeg ser du har lagt på kopi.
24. september tok vi på ny kontakt med de to representantene fra Dagbladet. MIFF skrev: «Ser ikke at saken er rettet hos dere i Dagbladet, selv om NTB hevder å ha kontaktet dere. Hvis dere ikke retter snarest, vil vi ta saken videre til PFU.»
Det har siden ikke kommet svar fra Dagbladet. 27. oktober er feilen fortsatt ikke rettet.
Vurdering
MIFF mener Dagbladet i denne saken har vist svikt i å være «sannhetssøkende», og dermed har brutt VVP punkt 1.1 . MIFF har kontaktet Dagbladet gjentatte ganger, og NTB skal også ha sendt minst to meldinger om at saken var blitt rettet. Likevel har Dagbladet ikke rettet og uansett vil en rettelse nå komme altfor sent.
Dagbladet har også brutt VVP punkt 4.13, ved ikke å rette feilaktige opplysninger og ikke beklage.
Vi imøteser gjerne PFUs avgjørelse.
Med vennlig hilsen,
Conrad Myrland
Daglig leder Med Israel for fred
[1] https://x.com/Aizenberg55/status/1963052824968716645
[2] https://www.aftenposten.no/verden/i/73eOo8/forskergruppen-iags-israel-begaar-folkemord
[3] https://www.vg.no/nyheter/i/Jbz5M4/folkemordsforskere-israel-begaar-folkemord
[4] https://www.nrk.no/nyheter/forskergruppen-iags_-israel-begar-folkemord-1.17549757



















