Finansminister Yuval Steinitz senket forrige uke «grønne skatter» på hybride og elektriske biler i to år, melder Jerusalem Post. Endringen trer i kraft i fra 1. juni.
Skattereduksjonen på elektriske biler vil være gyldig i rundt to år, fram til den går opp igjen til 10 prosent i 2014. Året etter vil skattene øke til 30 prosent. Når det gjelder hybridbiler med batteriutskiftning vil skattene først bli redusert i to år til 20 prosent, deretter tilbake til 30 prosent, 45 prosent i 2015, 60 prosent i 2016 og full beskatning på 70 prosent fra 2017. Vanlige hybridbiler, som i dag beskattes 30 prosent, vil bli pålagt en skatteøkning på 15 prosent fra 2015. Til sammenlikning er beskatningen på vanlige bensin- og dieselbiler på 83 prosent pluss moms, en av de høyeste i verden.
Finansdepartementet sier i en pressemelding at de på lang sikt ønsker å legge opp til et skattesystem som «belønner» biler som forurenser minst mulig, slik vi etterhvert har blitt vant med i Norge.