Den norske popgruppen a-ha skal spille konsert i Israel for første gang 21. juni 2018. Den norske artisten Kygo spiller konsert i Israel i kveld – 2. desember 2017.
VG ga 1. desember ordet til BDS-bevegelsen i artikkelen «a-ha og Kygo kritiseres for å spille konserter i Israel». VG gir heldigvis også ordet til Ervin Kohn, styreleder i Det mosaiske trossamfund i Oslo og Israels viseambassadør Dan Poraz, som tilbakeviser kritikken.
Til slutt gir VG ordet til a-has manager Harald Wiik.
– Så vidt jeg er kjent med deltar ikke a-ha for tiden i boikott av noe land, by eller folk på hele kloden.
VG: – Kritikken går på at a-ha viser støtte til Israels myndigheter ved å holde konsert der, og at det ikke kan sees på som annet enn et politisk standpunkt. Hva tenker du om det?
– Slik har vi aldri tenkt om konserter noe sted noen gang. Det minner om en totalitær tankegang.
VG: – a-ha har turnert verden rundt siden 1985, men aldri spilt i Israel. Hva er grunnen til at de velger å gjøre konsert der nå?
– Hvilke konserter a-ha takker ja til avgjøres i hvert enkelt tilfelle av praktiske, produksjonsmessige, økonomiske og kunstneriske kriterier.
Slike tanker får nok ikke plass i BDS-folkas totalitære og hatefulle tankebaner.
Kygo har nylig holdt konsert i Dubai og skal videre til Libanon. Ingen lager bråk om det.
Ingen burde lage bråk om Kygos og a-has konserter i Israel. Vi ønsker Kygo lykke til i kveld!