Søk

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

En tale av Chaim Herzog

I april 1997 døde Chaim Herzog. Han ble 78 år gammel. Han var født i Irland som eldste sønn av overrabbineren der, og hans far ble senere overrabbiner i Israel.

Chaim Herzog deltok i 2. verdenskrig, blant annet i landgangen i Normandie. Som høytstående etterretningsoffiser ved slutten av krigen var han med på å forhøre Heinrich Himmler.

Han deltok i uavhengighetskrigen i 1948. Da han trakk seg tilbake i 1962, var han leder for Israels militære etterretning.

Han var radioreporter før og under seksdagerskrigen og gav den israelske befolkningen en sterkt tiltrengt moralsk støtte. Han var Israels øverstkommanderende for Vestbredden i noen måneder like etter krigen. Deretter gikk han tilbake til det sivile liv som forretningsmann og advokat.

Han ble innvalgt i Knesset i 1969 og ble Israels FN-ambassadør i 1975. Han rev i stykker «Zionisme er rasisme»-resolusjonen i FN. Han var Israels president i 10 år. Han var vært med 11.000 mottakelser, og mottok mer enn én million brev.

Artikkelen nedenfor har opprinnelig vært manuskript til et radioprogram i Stavanger. Den er et utdrag, lett bearbeidet, av en tale Herzog holdt til den jødiske menigheten i Helsinki, Finland, 24. mai 1990. Han var da Israels president.

Herzogs tale
Jeg står foran dere fylt med følelser. Dette er en høytidelig anledning som det jødiske folket gjennom århundrene uten noe eget land ville ha ofret sin høyre hånd for å oppleve: Dere møter presidenten i jødenes frie stat.

I går kom jeg til Helsinki og mottok alle de æresbevisningene et besøkende statsoverhode pleier å få. Jeg har nå vært mange steder i verden. Men jeg kommer aldri til å ta disse seremoniene som en selvfølge. Hver gang jeg mottar æresbevisningene, hører vår nasjonalsang bli spilt, ser vårt flagg vaie stolt i vinden og ser at et stykke borte står den jødiske velkomstdelegasjonen med tårer i øynene, er det alltid det samme. Jeg finner det meget vanskelig å kontrollere mine følelser.

For 18 måneder siden kjørte jeg langs Champs Elysees i Paris. Jeg var svøpt i de israelske nasjonalfargene, og la ned krans ved Triumfbuen. Mine tanker gikk tilbake til marerittets år, 48 år tidligere. Jeg tenkte på paradene og seremoniene som fant sted da, hvor Hitler stod og inspiserte akkurat på det samme stedet. Jeg så på flagget vårt, som var heist langs hele gaten, og hørte vår nasjonalsang bli spilt. Tenk om våre brødre og søstre som flyktet, som syknet hen i arbeidsleirer, som ble stappet inn i tog til dødsleirene, bare hadde kunnet se et eneste lite øyeblikk at noe slikt som det jeg så på Champs Elysees ville skje.

Det israelske samfunnet er fritt og demokratisk. Det er opptatt med en åpen debatt med hensyn til hvordan fredsproblemene skal løses. I de samfunnene som omgir oss er det ikke frihet til noen slik åpen debatt. Palestinerne kan ikke drøfte offentlig de sakene de er stilt overfor. Hvis de åpent gir uttrykk for uavhengige meninger, blir de ofre for snikmord.

På to og et halvt år av den såkalte intifadaen, har 795 palestinere mistet livet. Det beklager vi sterkt. Men hva få i utlandet er klar over, er at nesten 40 % av dem som er drept, er drept av palestinere. Hittil i år er omtrent 60 % av dem som er drept, drept av andre palestinere.
Vi israelere er etter hvert blitt immune mot det dobbelt-snakket som karakteriserer mange av de uttalelsene PLO sender ut. Hver uttalelse er laget slik at den skal passe til hva de aktuelle tilhørerne ønsker. Kort etter kommer det en annen uttalelse, beregnet på et annet publikum, som sier akkurat det motsatte.

Arafat fordømte bruk av terror. Men terrorhandlinger har fortsatt uforstyrret. Siden Arafat lovte å avstå fra terror i Geneve den 14.12.88, har 333 terroristgrupper innenfor hans organisasjon, Fatah, blitt oppdaget av den israelske sikkerhetstjenesten. Det har vært 195 terrorhandlinger gjennomført av Arafats organisasjon. Resultatet er at i selve Israel har 24 israelske borgere blitt drept og 251 såret. Så mye om Arafats troverdighet. Hvem er det som kjenner Arafat bedre enn kong Hussein av Jordan? Jeg har selv hørt ham si på jordansk TV at Arafat ikke føler seg forpliktet av sine ord.

Likevel er det lite vold i Israel. I dag er det flere turister i Israel enn noen gang. Voldsepisodene i selve Israel er, i forhold til folketallet, bare 10 % av volden i USA og omtrent 30 % av volden i Vest-Europa.
I mange år bad vi om at jernteppet skulle bli fjernet og at våre jødiske brødre og søstre i Sovjetunionen skulle gjenoppdage sine røtter og igjen bli en integrert del av det jødiske folket. Det miraklet skjer nå. Jeg fikk en følelse av storheten i dette miraklet da vi spiste påskemåltidet, seder, nå siste påske. Som så mange andre israelere hadde jeg en russisk-jødisk familie som gjester. De hadde kommet noen få måneder tidligere fra Kiev. Det var et par med en sønn på 17 år, han snakket allerede hebraisk flytende. Besteforeldrene til paret var blitt massakrert av nazistene ved Babi Jar. De vokste selv opp nesten uten å vite at de hadde jødisk bakgrunn. Og her var de og spiste påskemåltidet sammen med Israels president. Barnebarna til dem som ble massakrert i Babi Jar fortalte at dette var første gang de hadde fått oppleve et jødisk påskemåltid! Dette miraklet er en utfordring til jødene både i Israel og i hver eneste menighet i verden.
Våre fiender kommer med et to-sidig angrep på jødiske folket, både de levende og de døde. På den ene siden er det et bredt angrep, ledet av PLO og støttet av den arabiske verden og deres sympatisører, mot å redde jødene fra Sovjetunionen og la dem vende tilbake til Israel. Samtidig er det avskyelige ødeleggelse av jødiske gravsteder. Dette er alt deler av et mønster vi har sett før og som bringer uhyggelige minner.

For noen dager siden drepte en sinnssyk israeler syv uskyldige arabere i en tragisk episode. Dette ble fordømt av meg som Israels president, av min regjering og av hele det israelske folket. Når jeg ser på verdens reaksjon på denne tragiske begivenheten og sammenlikner den med reaksjonen på like så tragiske begivenheter hvor uskyldige jøder er drept, kan jeg ikke gjøre annet enn å uttrykke min avsky mot de internasjonale dobbeltmoralen som kommer til uttrykk ved denne anledningen.

For ikke så lenge siden ble en israelsk turistbuss i Egypt angrepet av terrorister. Det førte til tunge, tragiske tap av liv og mange sårede. Ei tid tidligere fikk en mentalt forstyrret araber en israelsk buss til å kjøre ut av veien nær Jerusalem, med det resultat at 16 ble drept og mange såret. For noen år siden åpnet en sinnsforvirret egyptisk soldat ild mot israelske turister i Sinai. Han drepte syv med kaldt blod, blant dem fire barn. Reagerte verden på disse tragiske hendelser på samme måten som den reagerer når en jøde gjør noe slikt? Fikk hele nasjoner skylden i disse tilfellene? Ble FNs sikkerhetsråd innkalt for å diskutere disse begivenhetene, for ikke å si langt mer tragiske begivenheter som har funnet sted andre steder i verden? Jeg grøsser ved tanken på at det vi ser i dag er en refleksjon av slike dobbelt-standarder, som gir ofrene ulikt menneskeverd, og at dette er i ferd med å bli en retningslinje for reaksjoner i FN og andre steder. Det er på tide, synes jeg, at det jødiske folket reiser seg og gir uttrykk for at det nekter å godta denne nye, truende måten å vise rasisme og diskriminering på.
Når vil verden lære at det alltid begynner med jødene, men aldri slutter med dem? At angrep på vårt folk uunngåelig er forløpere for tragiske begivenheter for menneskeheten i alminnelighet?

For noen år siden møtte jeg for første gang i FN i egenskap av Israels statsoverhode. Da jeg så meg rundt i hallen, måtte jeg tenke over hva de ulike delegatene representerte av mangel på frihet, av konsentrasjonsleirer, av tortur, av sykdommer, av underernæring, av mangel på utdanning og av håpløshet, av mangel på pressefrihet, ytringsfrihet, frihet til å reise, av mangel på politisk opposisjon. Jeg så foran meg den elendighet, misnøye, menneskelig sorg og tragedie som flertallet i salen representerte. Så tenkte jeg på det landet jeg har den ære å være president for, dette lille landet med sine utrolige og tilsynelatende uovervinnelige problemer. Jeg så for meg vårt frie og åpne samfunn hvor folk av mange raser deltar på like fot, hvor alle de grunnleggende menneskerettighetene er garantert. Jeg tenkte på det jødiske folket, hvordan jødene hjelper hverandre, på vår historie, på våre verdier og tradisjoner, på våre bidrag til verden, på hva vi står for og respekterer.

Tro meg, mine venner, min følelse var av stolthet, stolthet over å tilhøre et slikt folk som det jødiske, stolthet over å representere en slik nasjon, over å være overhode for et slikt land. Ja, mine venner, vi har mye å være stolte av.

Kilde til dette utdraget: Referat mottatt fra Israels ambassade i Oslo.

 

 

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart