USAs president Barack Obama har bestemt seg for å treffe Tyrkias statsminister Recep Tayyip Erdogan, når de begge reiser til New York neste uke for å møte i FNs Generalforsamling. Obama ønsker å be Erdogan fikse opp i relasjonene med Israel, som stadig forverrer seg. Både Israel og Tyrkia har i mange tiår vært viktige allierte av USA i Midtøsten.
Talsmann for Det nasjonale sikkerhetsrådet i Det hvite hus, Ben Rhodes, forklarer at presidenten også ønsker å møte Israels statsminister Benjamin Netanyahu, som onsdag skal tale for Generalforsamlingen.
– Vi har oppfordret både Israel og Tyrkia, to nære venner av USA, om å jobbe seg gjennom uenighetene. Så vi vil få en mulighet til å diskutere dette, sa Rhodes under en nyhetsbriefing.