AVIGDOR LIEBERMAN:
Vegrer seg mot å gå med i Kadima-regjering
Selv om han ikke utelukker tanken på å bli med i en Kadima-ledet regjering, sier leder for Israel Beiteinu at han ikke vil bli en del av en regjering, som ikke kjemper for sikkerheten. «Jeg har enda ikke sett noe [militært] svar på Kassam- og Katyusha-angrepene,» hevder Avigdor Lieberman.
En ensidig tilbaketrekning fra Vestbredden bør ikke bli et mål i seg selv for den neste regjeringen, mener partilederen. Heller bør den fokusere på sikkerhetssituasjonen i Israel.
– Tilbaketrekningen fra Gaza gjorde ikke en ende på terrorangrepene, fastholder Lieberman i et intervju med Israel Radio. Likevel vil han gjerne vurdere å bli med i Olmerts koalisjon, dersom opptegningen av Israels endelige grenser blir sett i sammenheng med demografiske og sikkerhetsmessige behov, og ikke bare er en «meningsløs tilbaketrekning til 67-grensen.»
Israel Beiteinu har med sine tolv Knesset-mandater etter tirsdagens valg, blitt det største partiet på israelsk høyreside. Dette er en posisjon som har vært forbeholdt Likud-partiet de siste tre tiårene.
AVIGDOR LIEBERMAN:
– Neste gang skal vi vinne
– Jeg er sikker på at neste gang vil vi bli Israels ledende parti, sier partileder Avigdor Lieberman fra Israel Beiteinu, som i følge valgdagsmålingene ser ut til å bli Israels største parti til høyre for Kadima.
– For oss er dette bare begynnelsen. Triumfen markerer begynnelsen på kampen for Israels fremtid, uttalte Lieberman på partiets valgvake i Jerusalem.
Tidligere generalmajor Yitzhak Aharonovitch står som nummer åtte på Israel Beiteinus Knesset-liste. Da valgkampen ble sparket i gang, trodde han ikke det var realistisk å håpe på en plass i nasjonalforsamlingen.
– Men se hva vi har klart, erklærte han.