I løpet av året skal det avholdes valg til det israelske parlamentet Knesset. Det avgjør hvem som skal styre landet fremover. Nøyaktig dato vil bli bestemt av de folkevalgte, men siste frist for å gjennomføre valget er utgangen av oktober.
En meningsmåling publisert 15. januar viser regjeringskoalisjonen til sittende statsminister Benjamin Netanyahu ligger dårlig an til å bli gjenvalgt. Det viser også to andre meningsmålinger som er gjennomført i løpet av den siste tiden.
At Netanyahus koalisjon gjør det dårlig på meningsmålingene er ikke noe nytt. I nesten alle meningsmålinger de siste to årene har regjeringspartiene ligget an til bare 51 av de 120 setene i Knesset. Opposisjonen ligger an til å få 69 seter.
Likevel har ikke opposisjonen noen klar vei til regjeringsmakt, hvis dette skulle vise seg å bli valgresultatet. En del av opposisjonen, rundt 10 seter, tilhører de ikke-sionistiske arabiske partiene. Den sionistiske opposisjonen står fast på 59 seter. I israelsk politikk må man ha flertall, minst 61 seter, for å danne regjering.
Med mindre den sionistiske opposisjonen får til en avtale med Likud, partiet til statsminister Netanyahu, et av de ultraortodokse partiene eller et arabisk parti, vil de per dags dato ikke være i stand til å danne en regjeringskoalisjon.
Opposisjonspolitikeren som for tiden gjør det best på målingene er tidligere statsminister Naftali Bennett, som får 22 seter. Men Bennett har, i liket med opposisjonspolitiker Avigdor Lieberman, sagt at han ikke vil danne en regjering med arabiske partier. Dermed mangler regjeringsalternativet hans to seter.
Det arabiske partiet Ra’am var en del av koalisjonen til Bennet i 2021-2022, som første arabiske parti i Israels historie. Men etter 7. oktober-massakren har israelere blitt mer negative til å ha et arabisk parti med i regjeringen igjen. Ra’am-partiet er en del av den islamske bevegelsen i Israel og blir av mange israelske jøder sett på som representanter for Det muslimske brorskapet.
Partiets mer moderate leder, Mansour Abbas, har i den siste tiden forsøkt å gjøre endringer i Ra’am, slik at det blir mer akseptabelt for israelske jøder.
Tidligere forsvarsminister Benny Gantz sitt parti Blue and white, som en gang hadde hele 43 seter på meningsmålingene, ligger i dag under sperregrensen. Det gjør også Religiøs Sionisme, partiet til sittende finansminister Bezalel Smotrich. Havner man under sperregrensen på 3,25% får man ingen seter.










