Situasjonen i Sør-Syria har den siste tiden blitt kraftig tilspisset. Israel har nå gjennomført luftangrep mot mål i Damaskus som svar på det som det israelske forsvaret (IDF) omtaler som en økende trussel mot den drusiske befolkningen i området Sweida.
Ifølge den israelske avisen Israel Hayom har IDF gjennomført rundt 160 luftoppdrag og patruljer langs grensen til Syria de siste dagene. Dette inkluderer angrep mot mål nær den syriske hovedstaden, der israelske styrker har rammet militære installasjoner tilknyttet den syriske regjeringen. IDF opplyser at angrepene også fungerer som et signal til styresmaktene i Damaskus om at videre aggresjon mot druserne vil få konsekvenser.
I tillegg til luftoperasjonene har Israel utplassert bakkestyrker som forberedelse på en mulig eskalering. Ifølge i24NEWS har IDFs 98. divisjon blitt aktivert i forbindelse med krisen, og fallskjermbrigaden har fått beskjed om å være klare til å operere på syrisk territorium dersom situasjonen krever det. En høytstående IDF-kilde uttaler at de forbereder seg på flere dagers kamp, og at Israel har varslet USA om sine vurderinger og planer.
Syriske regjeringsstyrker skal de siste dagene ha flyttet store mengder militært utstyr fra Damaskus til Sweida. Ifølge Israel Hayom er det snakk om panservogner, artilleri og stridsvogner som er satt inn mot druserne i området. Siden mandag kveld har regimet trappet opp presset mot Sweida, etter flere måneders konflikt der den drusiske minoriteten har gjort opprør mot myndighetene.
Ifølge Reuters ble blant annet inngangsporten til det syriske forsvarsdepartementets hovedkvarter i Damaskus truffet av israelske luftangrep onsdag morgen. Angrepene skal også ha rammet militære konvoier på vei mot Sweida, inkludert kjøretøy med stridsvogner og pansrede personellkjøretøy.
De israelske angrepene kommer som et direkte svar på det IDF omtaler som grove brudd på internasjonale normer fra myndighetene i Damaskus. Israelske myndigheter mener syriske styrker med overlegg angriper sivile drusiske områder med tungt artilleri og kampvogner. Flere hundre mennesker skal allerede ha mistet livet i kampene i Sweida, ifølge internasjonale nyhetsbyråer.
Ifølge AFP og The Guardian har den israelske regjeringen sendt en tydelig advarsel til Damaskus om at angrepene vil bli intensivert dersom styrkene ikke trekker seg tilbake fra området rundt Sweida. Israelske myndigheter advarer om at Syria vil bli påført «painful blows» dersom den militære fremrykningen fortsetter.
Israel følger utviklingen tett og understreker at landet ikke vil tolerere trusler mot den drusiske befolkningen i Syria. IDF opplyser at de står klare til å utvide operasjonene ytterligere dersom situasjonen krever det. Israel har de siste årene ført en konsekvent politikk om å forhindre at Iran-støttede styrker og fiendtlige aktører får etablere seg langs den israelske grensen mot Syria. Nå ser israelske militære og politiske ledere på det som skjer i Sweida som en humanitær og sikkerhetspolitisk krise som krever handling.
Spenningen mellom Israel og Syria har dermed nådd et nytt nivå, med et økende antall israelske operasjoner mot mål inne i Syria og forberedelser på flere dagers kamp dersom situasjonen eskalerer ytterligere.
Kilder:
Israel Hayom: IDF makes ready for several combat days in Syria
i24NEWS: IDF gears up for several days of fighting against Syria regime to protect Druze
Reuters: Israel strikes Damascus as fighting rages in southern Syria
The Guardian: Israel warns Syria of ‘painful blows’ as airstrikes hit Damascus