Situasjonen for druserne i Sør-Syria er dramatisk etter flere dager med voldelige sammenstøt i Sweida-provinsen. Ifølge rapporter skal nesten 600 mennesker ha blitt drept i sekteriske kamper som har rystet den drusiske hovedbyen Sweida og nærliggende områder.
Nå bidrar Israel med både nødhjelp og politiske tiltak for å forsøke å dempe konflikten.
Israel gir syriske sikkerhetsstyrker 48 timer
Ifølge The Times of Israel har Israel gitt syriske «interne sikkerhetsstyrker» tillatelse til å operere i Sweida i 48 timer. En israelsk tjenestemann sier dette skjer på grunn av den pågående uroen i området. Israel har tidligere sagt at de ikke vil tillate regjeringsstyrker sør for Damaskus, og det kan være derfor de omtaler disse styrkene som «interne sikkerhetsstyrker» i stedet for militære avdelinger.
De syriske regjeringsstyrkene trakk seg ut av Sweida natt til onsdag etter å ha inngått en våpenhvile med lokale drusiske styrker. Likevel har kampene fortsatt. Ifølge Reuters har en beduinsk milits innledet et nytt angrep på drusiske grupper i området.
Israel sender nødhjelp
I tillegg til de sikkerhetspolitiske tiltakene har Israel besluttet å sende nødhjelp til den drusiske befolkningen i Sweida.
Utenriksminister Gideon Saar har beordret at to millioner shekel (om lag seks millioner kroner) i humanitær hjelp skal sendes til druserne i området. Hjelpen vil bestå av matpakker, medisinsk utstyr, førstehjelpsutstyr og medisiner, opplyser The Times of Israel.
Utenriksdepartementet har ikke oppgitt hvordan hjelpen konkret skal nå frem til Sweida, men sier den vil bli levert på en «målrettet måte». Israel sendte også nødhjelp til de syriske druserne i mars.
FN: Krever etterforskning etter massedrap
FNs høykommissær for menneskerettigheter, Volker Turk, har reagert kraftig på volden i Sweida.
– Dette blodbadet og denne volden må stanse. Beskyttelsen av alle mennesker må være den høyeste prioritet, sier Turk i en uttalelse.
FN krever nå en uavhengig, rask og transparent etterforskning av de omfattende overgrepene som skal ha funnet sted. Ifølge FN finnes det troverdige rapporter om oppsummerte henrettelser, vilkårlige drap, kidnappinger, ødeleggelser av private hjem og plyndring.
Turk trekker spesielt frem en hendelse 15. juli, da væpnede personer tilknyttet de lokale «interim-myndighetene» skal ha åpnet ild mot en familieforsamling og drept minst 13 personer. Samme dag skal seks menn ha blitt summarisk henrettet nær sine hjem i to separate hendelser.
– Hevn og gjengjeldelse er ikke løsningen, advarer FN-sjefen.
Blodbadet har også ført til masseflukt fra Sweida og områdene rundt.
Turk sier at med det syriske regimets tilbaketrekning har mange syrere håpet på et nytt kapittel basert på rettigheter og lik beskyttelse for alle. Han understreker at det er de nye interim-myndighetenes ansvar å sørge for at denne utviklingen ikke preges av nye overgrep.
Drusernes situasjon i Syria
Druserne i Syria har i flere år vært under press fra flere hold – både fra Assad-regimet, jihadistgrupper som IS, og ulike militser. Mange drusere har forsøkt å bevare lokal selvstyre og holde seg utenfor den syriske borgerkrigen, men Sweida-provinsen har likevel ofte vært preget av spenninger og konflikt.
Forholdet til Israel
Israel har historisk hatt sterke bånd til sin egen drusiske befolkning, som er kjent for lojalitet til staten og deltakelse i forsvaret. Når det gjelder druserne i nabolandene, har forholdet vært mer sammensatt. Israel har tidvis hatt kontakt med drusiske grupper i både Libanon og Syria, og i enkelte situasjoner har drusere i Syria søkt støtte eller beskyttelse fra Israel.
Kilder:
- The Times of Israel: Israel will give Syrian ‘internal security forces’ 48 hours to operate in Sweida, Israeli official says
- The Times of Israel: Israel to send humanitarian aid packages to Syrian Druze in Sweida, Foreign Ministry says
- The Times of Israel: UN rights chief decries ‘bloodshed’ in southern Syria, demands prompt investigation