Argentinas største avis har i sin onsdagsutgave to krasse lederartikler hvor de slakter landslagets avgjørelse om å avlyse lørdagens treningskamp mot Israel i Jerusalem. Kampen ble avlyst etter press og trusler fra palestinere.
Journalist Miguel Winazki i avisen Clarin skriver at Argentina kan legge ned landslaget i fotball og løfte pokalen som verdensmestere i hykleri. Videre skriver han at hvis landslaget skal være konsekvent må de nå avlyse sin deltakelse i fotball-VM i Russland. Saken omtales i Times of Israel.
– Laget kan ikke lenger spille i Russland, fordi Kreml stod bak beslutningen om å delta militært i Syria og støtte tyrannen Bashar Assad. Det har ført til at tusenvis av syrere er drept, skriver Winazki i sin krasse kommentar.
Argentina spiller sin første VM-kamp mot Island 16. juni. Journalisten mener den nå må avlyses, siden Island er i allianse med land som invaderte Irak og Afghanistan.
– Vi kan heller ikke spille mot Nigeria i protest mot alle overgrepene som terrorgruppen Boko Haram har utført mot tusenvis av ofre, for det meste kvinner. Vi kan ikke spille mot Spania, på grunn av kolonialistiske enklaver i Ceuta og Melilla utenfor kysten av Marokka, fortsetter journalisten.
Han trekker frem en rekke eksempler på land som Argentina ikke lenger kan møte, før han kommer med en konklusjon om å legge ned landslaget:
– Vi trenger ikke å spille mot noen lenger. Ikke engang mot oss selv, siden vi ikke engang kan håndtere våre egen korrupsjon. Vi kan slutte å spille fotball, bli et moralsk fyrtårn og være verdensmestere i hykleri, skriver han ironisk.
I en annen kommentar i den samme avisen blir laget mobbet for å først nå, få dager før kampen skulle spilles, oppdage at det er en konflikt i Midtøsten. Samtidig blir spillerne slaktet for å være redde for å spille i Jerusalem.
Journalist Daniel Lagares påpeker at Argentinas største stjerne, Lionel Messi, spiller og bor i Barcelona, hvor 13 personer ble drept i et terrorangrep i fjor. Andre spiller i London og Paris, som begge har vært utsatt for terrorangrep.
– Og nå er de redde for at Jerusalem er farlig? skriver journalisten.
Han avslutter med å kalle avgjørelsen om å avlyse kampen for tåpelig og selvdestruktiv bare en uke før starten på verdensmesterskapet i fotball. Kampen mot Israel skulle være Argentinas siste oppkjøring før VM.