Mer enn tre måneder etter at gislene Yoram Metzger (80 år), Chaim Peri (79), Avraham Munder (78), Alex Dancyg (75), Nadav Popplewell (51) og Yagev Buchshtav (35) ble funnet døde i en tunell under Khan Younis har det israelske forsvaret (IDF) konkludert med hva som trolig var dødsårsaken deres.
Gislene ble funnet i ruinene av en sammenrast tunell den 20. august, et halvt år etter at de ble drept. Da gislene ble funnet lovet IDF at de skulle etterforske dødsårsaken, inkludert se på muligheten for at de kunne ha blitt drept i et israelsk luftangrep.
Selv om gislene ble funnet i en sammenrast tunell har IDF konkludert med at de trolig ble skutt og drept av sine fangevoktere. Det er fordi alle de seks gislene hadde skuddskader. Tunellen har trolig rast sammen over dem etter at de var skutt og drept.
Israelske luftangrep kan likevel ha forseglet gislenes skjebner. Flere av Hamas sine fangevoktere ble drept i luftangrep mot tunellen hvor gislene ble holdt fanget. IDF tror at gislene kan blitt skutt fordi andre fangevoktere fryktet de skulle rømme eller bli reddet.
Tunellen lå under det topp moderne nabolaget Hamad i Khan Younis.
Bare dager etter at de seks gislene ble funnet døde ble seks andre gisler skutt og drept av Hamas i Rafah. Hersh Goldberg-Polin (23), Eden Yerushalmi (24), Ori Danino (25), Almog Sarusi (27), Alex Lobanov (32) og Carmel Gat (40) var trolig menneskelige skjold for daværende Hamas-leder Yahya Sinwar.
Også de ble skutt og drept av sine egne fangevoktere. IDF tror gislene ble drept fordi israelske soldater nærmet seg skjulestedet. Gislene var så underernærte og svake etter månedsvis i tuneller at de ikke kunne flyttes.
Onsdag 4. desember kunngjorde IDF også at de har funnet liket av gisselet Itay Svirsky på Gazastripen. IDF bekreftet tidligere i år at Svirsky var drept i fangenskap.
38-åringen besøkte foreldrene sine i kibbutz Be’eri da Hamas gikk til angrep den 7. oktober i fjor. Begge foreldrene hans ble drept mens Svirsky ble kidnappet til Gazastripen.
Det er nå 100 gisler igjen på Gazastripen. Det er usikkert hvor mange som fortsatt er i live, men IDF har bekreftet at minst 35 av dem er døde.