Etter over to år i Hamas sitt fangenskap kan endelig de gjenværende gislene se frem til å bli løslatt. Natt til torsdag 9. oktober kunngjorde USAs president Donald Trump at Israel og Hamas hadde signert fredsplanen hans. Planen innebærer at alle gislene skal løslates innen kort tid, skriver Times of Israel.
– Alle gislene kommer til å bli løslatt veldig snart, sier Trump i en uttalelse.
Det er 48 gisler igjen i fangenskap, hvorav 20 antas å fortsatt være i live. Det er ventet at de levende gislene vil bli løslatt i løpet av noen få dager.
Hamas har sagt at de trenger mer tid med å samle inn alle de døde gislene, men også de skal bli løslatt i løpet av kort tid i henhold til avtalen.
Israel på sin side har forpliktet seg til å løslate rundt 2000 palestinere fra israelske fengsler, inkludert 250 som soner livstidsdommer for drap og terror. Det forhandles fortsatt om de siste navnene på listen.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu takker Trump, men også de israelske soldatene, som gjennom «sitt mot og offer har bragt oss til denne dagen». Over tusen soldater har mistet livet i kampene mot Hamas de siste to årene. I tillegg er tusenvis blitt skadet. Det militære presset har tvunget Hamas til en avtale.
Avtalen betyr også at det er inngått en våpenhvile mellom Israel og Hamas. Det israelske forsvaret sier at de er klare til å trekke seg tilbake til avtalte linjer.
Det er foreløpig bare den første delen av Trumps fredsplan det er enighet om. Det gjenstår fortsatt vanskelige temaer som demilitarisering og hvem som skal styre Gazastripen i fremtiden. Dette vil bli diskutert i tiden fremover.
