Helt siden Egypts første lovlig valgte president Mohamed Morsi ble kastet fra makten og satt i husarrest, har tusenvis av Det muslimske brorskaps tilhengere protestert i gatene. Et delt Egypt har blitt enda mer delt, etter folke- og militærkuppet 3. juli.
Den midlertidige militæroppnevnte regjeringen har sett seg lei av protestaksjonene om løslatelsen og gjeninnsettelsen av Morsi. Politiet fikk tirsdag beskjed om å omringe to protestleire i sentrum av Kairo, med til sammen tusenvis av mennesker, og spre dem.
Spesialstyrkene havnet i sammenstøt med demonstrantene og tok i bruk tåregass. Minst 15 mennesker skal ha blitt drept, melder Al-Arabiya TV. Brorskapet hevder at så mange som 30 personer har mistet livet.
Totalt siden Morsi ble kastet fra makten har minst 250 personer ha omkommet i ulike sammenstøt.