I tillegg til de 60 dagene som ligger i resolusjonsforslaget, kan president Barack Obama be om 30 dager ekstra. Han får heller ingen tillatelse til å bruke bakkestyrker, av frykt for tap av amerikanske liv. 10 stemte for resolusjonen, mens 7 stemte imot. Neste uke skal Senatet som helhet stemme over resolusjonen.
Ifølge Reuters setter resolusjonen også noen flere bremser på Obama, enn det han selv ønsket. Mange kongressmedlemmer frykter at Syria kan bli et nytt Irak for USA, en militær innblanding som tar mye lenger tid enn ventet og skape større spenninger i hele Midtøsten. Ikke minst er den militære innblandingen upopulær blant amerikanere flest.
Resolusjonsforslaget må også gjennom voteringer i Representantenes hus, før presidenten kan konkludere med om han har landets lovgivende forsamlinger i ryggen. I Senatet har demokratene flertall, mens Representantenes hus har et klart republikansk flertall.
To av representantene i Senatets utenrikskomité som stemte imot, melder Ed O’Keefe i Washington Post, var republikanernes kanskje to største presidenthåp Rand Paul og Marco Rubio.