Det siste året er det blitt spekulert i om Barack Obama kommer til å sette et siste avtrykk fra seg i Midtøsten før han går av som USAs president. I Jerusalem har den israelske regjeringen fryktet at Obama kom til å holde en større programtale eller støtte en FN-resolusjon som ville binde Israel i forhandlinger eller skape diplomatiske problemer på andre måter. Statsminister Benjamin Netanyahu har formant politiske støttespillere til å «opptre klokt» på slutten av Obamas periode, så ikke hele bosetningsprosjektet skulle settes i fare. Senest i september inngikk USA og Israel en rekordstor avtale om militær amerikansk bistand.
Dagens lekkasjer til nyhetsbyrået AP blir nok mottatt med lettelse i Jerusalem.
– Obama har så godt som utelukket noe større forsøk på å presse Israel, sier anonyme amerikanske tjenestemenn. Etter Donald Trumps overraskende valgseier er eventuelle planer lagt på hylla. Det republikanske partiet og flere av Trumps nærmeste medarbeidere er sterkt imot FN-tiltak som rammer Israel. Dersom Obama hadde gjort noen upopulære tiltak, kunne det fått Trump til å føre en tøffere politikk, skriver AP. Det hvite hus og den israelske ambassaden i Washington har avvist å kommentere saken.
USAs ambassadør i Israel, Dan Shapiro, ga også positive signaler torsdag. I intervju med Hærens Radio, gjengitt i Ha’aretz, fikk han spørsmål om USA vil nedlegge veto mot et eventuelt fransk resolusjonsforslag i FNs sikkerhetsråd.
– Vi vil alltid gå imot ensidige forslag, svarte ambassadøren som Obama har utpekt.