Bli med på MIFF Forum i Stavanger 11. og 12. november

Her blir den iranske dronen og dens kontrollenhet ødelagt av IDF. (Skjermdump fra IDF)
Her blir den iranske dronen og dens kontrollenhet ødelagt av IDF. (Skjermdump fra IDF)

– IDF har gjort betydelig skade på Syrias luftforsvar

De israelske jagerflyene ble møtt av russisk-produserte luftvernmissiler i Syria.

Klikk her for å forhåndsbestille nå – da får du gratis forsendelse!

Venstresidens isfront mot Israel viser hva som blir den katastrofale konsekvensen dersom LOs politikk får gjennomslag: Den eneste jødiske staten i verden vil forsvinne, og dermed også den eneste nødhavn for jøder på flukt fra antisemittisme.

I denne boken tar Conrad Myrland opp hva ledere i fagbevegelsen har sagt og skrevet om Israel det siste tiåret. Forfatteren viser hva som er feil og mangelfullt, og foreslår ord som ville vært mye bedre å bruke, ikke bare for å tine forholdet til Israel, men også for å gi et konstruktivt bidrag til fred. Det er mye LO har misforstått, blant annet om Oslo-prosessen, jødedommen og konflikten.

I hele sin tid som utenriksminister, opposisjonsleder og statsminister, har Jonas Gahr Støre (Ap) vært under press fra sine mektigste nasjonale støttespillere til å føre en mer ekstrem Israel-politikk. I denne boken får du svar på hvordan han har taklet det.

Venstresidens isfront mot Israel inneholder også 12 dypdykk-artikler, med temaer som blant annet:

  • Hvordan palestinske myndigheter belønner barnemordere og terrorister
  • Ensidig norsk anerkjennelse av Palestina vil undergrave folkeretten og Oslo-avtalen
  • Den anti-israelske norske kirke
  • Hvorfor du ikke kan ta FN-fordømmelser av Israel alvorlig

– Israel har påført det syriske luftforsvaret betydelig skade, uttalte brigadegeneral Tomer Bar, nestkommanderende i det israelske luftforsvaret (IAF) lørdag ettermiddag, ifølge Times of Israel.

Det var lørdag formiddag at IAF gjennomførte luftangrep mot iranske og syriske mål inne i Syria som svar på at en iransk drone lørdag morgen infiltrerte israelsk luftrom før den ble skutt ned.

Et israelsk jagerfly av typen F-16 styrtet ved Kibbutz Harduf etter at pilotene skjøt seg ut da et syrisk bakke-til luft missil eksploderte ved siden av flyet.

Dette skal være stedet hvor et israelsk F-16 jagerfly styrtet etter å ha blitt truffet av syrisk luftvern. (Foto: Israelske medier)
Dette skal være stedet hvor et israelsk F-16 jagerfly styrtet etter å ha blitt truffet av syrisk luftvern. (Foto: Israelske medier)

Bar sa den israelske responsen var det største og mest betydningsfulle luftangrepet mot syrisk luftforsvar siden 1982.

Ifølge IDFs talsmann Jonathan Conricus ble dronen sendt på et militært oppdrag av iranske militærstyrker fra en iransk base i Palmyra-området i Syria. Dronens kontrollsenter ble også angrepet og ødelagt av IAF.

Talsmann for IDF, Jonathan Conricus. (Foto: Twitter)
Talsmann for IDF, Jonathan Conricus. (Foto: Twitter)

De israelske jagerflyene skal til sammen ha rammet fire iranske og åtte syriske posisjoner inne i Syria. Blant de åtte syriske målene var nylig innkjøpte russiske luftvernsystem.

Conricus sa de israelske jagerflyene ble møtt av mellom 15 og 20 bakke-til-luft missiler av typen SA-5 (S-200) og SA-17 (BUK). Alle disse flyene returnerte uskadet fra toktet.

Slik utviklet lørdagens hendelser seg. (Illustrasjon: IDF/Facebook)
Slik utviklet lørdagens hendelser seg. (Illustrasjon: IDF/Facebook)

Brigadegeneral Bar fortalte at den iranske dronen var ganske avansert og befant seg i israelsk luftrom i ett og et halvt minutt før den ble skutt ned av et israelsk kamphelikopter over byen Beit She’an, som ligger ved grensen til Jordan sør for Genesaretsjøen.

– Dronen ligner på vestlig teknologi. Israel vil studere den, la han til.


Den iranske dronen ble skutt ned ved Beit She’an.

 

https://www.facebook.com/idfonline/videos/1773716502651212/

Videoen viser at den iranske dronen og dens kontrollenhet blir truffet og ødelagt. (IDF)

Rester av dronen. (Foto: IDF/Facebook)
Bildet viser ødelagte deler av dronen. (Foto: IDF/Facebook)

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
0

Your Cart