Israel ønsket å arrangere en felles begivenhet i anledning 25-årsjubileet for fredsavtalen med Jordan, men den politiske ledelsen i Amman nektet. Det sier Israels utenriksminister Israel Katz, ifølge nettavisen Times of Israel.
Årsaken til at det hasjemittiske kongedømmet ikke ønsket å markere jubileet er ifølge Katz «de kompliserte innenrikspolitiske forhold» i nabolandet. Over 50 prosent av innbyggerne i Jordan har palestinsk opphav og mange er misfornøyd med fredsavtalen og med landets tette bånd til Israel.
Israel og Jordan skrev sitt fredstraktat i Arabah 26. oktober 1994. Jordans kong Hussein og Israels statsminister Yitzhak Rabin ratifiserte avtalen den 10. november 1994. Israelske tjenestemenn har i årevis hyllet traktaten, som de mener er svært viktig for regional stabilitet. Israel ønsker også å gjennomføre en lignende avtale med andre arabiske land. Jordan var det andre arabiske landet etter Egypt til å normalisere forholdet til Israel.
Men selv om den israelsk-jordanske fredsavtalen hylles er forholdet mellom Israel og Jordan relativt kjølig, et kvart århundre etter at fredsavtalen ble signert. Søndag 10. oktober avsluttet Jordan et tillegg i fredsavtalen som ga israelske bønder muligheten til å fortsette å dyrke i to enklaver – Naharayim og Tzofar – som teknisk sett var på jordansk territorium, men som helt siden 1950-tallet hadde blitt dyrket og brukt av israelske bønder.
Da fredsavtalen ble signert fikk israelske bønder tilgang på området i 25 år. Det var ventet at en fornyelse av leien bare ville være en formalitet, men i 2018 signaliserte jordanske myndigheter at de ikke ville fornye avtalen.
Nå er området helt stengt av for dem som har dyrket det i flere tiår.
Det har også vært flere andre hendelser de siste årene som viser at forholdet mellom de to nabolandene ikke er på topp, tross fredsavtalen.
