Torsdag kunngjorde det amerikanske utenriksdepartementet at USA vil innføre sanksjoner mot flere ledere i både Den palestinske selvstyremyndigheten (PA) og Palestinas frigjøringsorganisasjon (PLO). Årsaken er gjentatte brudd på internasjonale avtaler og en politikk som fremmer vold og delegitimerer Israel.
– Verken PLO eller PA har overholdt sine forpliktelser under PLO Commitments Compliance Act av 1989 og Middle East Peace Commitments Act av 2002, skriver utenriksdepartementet i en uttalelse.
Amerikanske myndigheter viser spesielt til at palestinske ledere har forsøkt å internasjonalisere konflikten med Israel ved å føre saker mot Israel i Den internasjonale straffedomstolen (ICC) og Den internasjonale domstolen i Haag (ICJ). I tillegg trekkes frem den omfattende glorifiseringen av terror i palestinske skolebøker og det såkalte «pay-for-slay»-systemet, hvor PA belønner familiene til terrorister med faste pengeutbetalinger.
– Det er i USAs nasjonale sikkerhetsinteresse å holde PLO og PA ansvarlige. Deres handlinger svekker utsiktene for fred og bryter med inngåtte forpliktelser, uttaler Utenriksdepartementet.
Sanksjonene innebærer blant annet innreiseforbud til USA. Det er foreløpig ikke offentliggjort hvilke enkeltpersoner som omfattes.
Dette er ikke første gang Trump-administrasjonen tar grep mot anti-israelske aktører. Tidligere denne uken ble over 115 iransk-tilknyttede personer, selskaper og skip sanksjonert av det amerikanske finansdepartementet. Samtidig ble også FN-rapportøren Francesca Albanese satt på sanksjonsliste for sin rolle i å fremme rettslige tiltak mot israelske og amerikanske tjenestemenn i ICC.
– Albaneses kampanje for politisk og økonomisk krigføring mot USA og Israel vil ikke lenger bli tolerert, skrev utenriksminister Marco Rubio på X.
Sanksjonene mot de palestinske lederne er et klart signal om at USA ikke lenger vil akseptere dobbeltspill og støtte til terror forkledd som «nasjonalt prosjekt». Dette er et viktig steg for å ansvarliggjøre PA og PLO, og styrke Israels rett til å forsvare seg politisk og juridisk.
Kilde:
Jerusalem Post