Søndag 4. mai sendte Rolf Kirschner, tidligere forstander i Det mosaiske trossamfund i Oslo, en slik klage til Kringkastingsrådet:
Dekning av konflikten Israel/Gaza i NRK spesielt Dagsrevyen
Idag 4. mai 2025 viste Dagsreyen for tredje dag på rad en reportasje fra konflikten I Israel/Gaza, med negativ vinkling mot Israel.
Samme dag har internasjonale nyhetsbyråer rapportert at et missil fra Jemen (!) traff Israels hovedflyplass i Tel Aviv, med store skader, flere personskader, kansellering av alle fly til og fra Israel, samt at flyalarmen drev gamle og unge, på vei til arbeid og skole, løpende til tilfluktsrom. Dette ble ikke rapportert av NRK i Dagsrevyen.
Tidligere i uken har vi fått «vår daglige dose» negative Israel-reportasjer, om matsituasjonen i Gaza, mens internasjonale media rapportere at grunnen til Israels blokade av forsyninger er velkjent: nemlig at Hamas «konfiskerer» matvarene, dels til eget bruk, dels for salg for å oppnå midler til drift av våpenarsenalet sitt. Dette i den grad at de palestinske myndighetene i Ramallah fordømmer misgjerningene. Dette er ikke rapportert av NRK.
Israel markerte for noen dager siden sin 77. nasjonaldag, og ble i den forbindelse gratulert av Storbrittanias kong Charles. Dagen, og hendelsen, gikk norske myndigheter og redaksjoner hus forbi.
En vil påklage at det er en økende skjev nyhetsformidling av denne konflikten, der viktig informasjon som internasjonale nyhetsbyråer rapporterer, ikke meddles norsk befolkning.
Jeg ønsker å vite om de ansvarlige redaktørene fornøyd med slik formidling av internasjonale nyheter til sine kunder? Og hvis det er tilfelle, hvilke redaksjonelle bestemmelser ligger bak.
Rolf Kirschner