Dette innlegget er skrevet av Jan Benjamin Rødner. Det ble opprinnelig sendt inn til Aftenposten, men de avslo det. Derfor gjengis det i sin helhet her:
Når starter en krig?
Kriger får ofte overskriftsvennlige navn som 30-års, 6-dagers og 12-dagerskrigen. Det gjør det greit å holde orden på historiske begivenheter. Men slike navn kan forføre og skjule virkeligheten.
6-dagerskrigen i 1967 hadde en lang opptakt. Egypt og Syria hadde i flere år rustet opp med enorme våpenkjøp fra Sovjet. I slutten av april stengte Nasser Tiran-stredet for skipsfart til Eilat. I begynnelsen av mai holdt Nasser store taler til enorme menneskemengder på Tahrir-plassen i Kairo hvor han sa at nu hadde de bragt situasjonen tilbake til hva den var i 1948 og da skulle de også greie å bringe den tilbake til situasjonen før 1948, altså med Israel utradert. Dernest satte han inn 90.000 tungt bevæpnede soldater opp mot grensen til Israel. Så kastet han ut FN-soldatene som skulle sikre grensen mot Gaza. Alt dette var casus belli (krigsårsak) som gav Israel rett til å agere. Spørsmålet er da: Når begynte egentlig krigen? Jeg mener at dette i det minste var en 6-månederskrig.
Hva med 12-dagerskrigen Israel-Iran sommeren 2025? Iran har i 47 år erklært at de skal utslette Israel. De har satt opp en klokke sentralt i Teheran som teller ned tiden til dagen da Israel kommer til å bli utslettet. Ayatollaene har ikke lagt skjul på at dette er målet. Iran har i mange år drevet et atomvåpen-program. Der anriker de uran, foreløpig til 60%, som ikke kan ha annet formål enn å lage atomvåpen. Iran har utviklet raketter som kan levere bombene.
Iran har finansiert et omfattende nettverk av terrororganisasjoner,- Hamas, Hitzbollah, Hutiene osv som i mange år har ført krig mot Israel. De er stedfortredende proxyer og handler i samsvar med Iran. Iran har angrepet Israel med flere rakettangrep.
Når begynte så 12-dagerskrigen? Den begynte (senest) da proxyen Hamas startet med rakettangrep mot Israel i 2006 og siden har den aldri sluttet. Eller med andre ord: Israels og USAs krigføring i dag er ikke i strid med folkeretten.
Jan Benjamin Rødner
Advokat









