Søk

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Når man misbruker «folkeretten» til å beleire synagoger

Skjermdump fra opptøyene utenfor Park East Synagoge.
Når folkeretten har blitt en magisk besvergelse som betyr «ting Israel gjør som jeg ikke liker», får du maskerte demonstranter som vifter med Hamas-flagg og roper om intifadaer utenfor synagoger.

Tirsdag kveld samlet maskerte anti-israelske demonstranter seg i Park East Synagoge på Manhattan for å protestere mot et arrangement som markedsførte israelsk eiendom. Påstanden var at arrangementet var et «ulovlig» salg av «stjålet palestinsk land» i israelske bosetninger. Ordfører Mamdani i New York kritiserte arrangementet og kalte det et «brudd på folkeretten». Lignende aliyah-arrangementer i Los Angeles, Canada og Storbritannia har blitt utsatt for voldsomme demonstrasjoner. Demonstrantene skjuler seg bak påstanden om at salget er ulovlig (merk – salget finner ikke engang sted der – det er kun markedsføring). Det eneste problemet er at kjøp av eiendom i Judea og Samaria ikke bryter med noen amerikansk lov. Faktisk er det ingen vestlige land som forbyr det. Det er ikke engang ulovlig i henhold til folkeretten. Dette er ikke relatert til spørsmålet om lovligheten av selve Israels bosetningspolitikk.

En av de viktigste domfellelsene i saken er Richardson v. Director of Public Prosecutions, en sak i Storbritannia. Demonstranter gikk inn i Ahava-butikken i Covent Garden i oktober 2010 og lenket seg fast til gjenstander for å forstyrre virksomheten. De hevdet at butikken utførte en ulovlig aktivitet ved å selge produkter produsert av et selskap med en fabrikk i det nordlige Dødehavet, på «okkupert palestinsk territorium». Demonstrantene ble siktet for grov ulovlig inntrenging.

Retten slo fast at salget av produktene var fullstendig lovlig, selv om det var en politisk tvist om opprinnelsen. Demonstranter kan ikke hevde at de forhindret en forbrytelse for å forsvare seg mot grov ulovlig inntrenging, med mindre den forstyrrede forretningsvirksomheten i seg selv er en umiddelbar straffbar handling i henhold til engelsk lov. Kort sagt slo den britiske retten fast at det ikke er noe ulovlig med å selge produkter som har opprinnelse i, eller er knyttet til, israelske «bosetninger».

La oss hoppe over kanalen til Frankrike. I 2007 saksøkte Association France-Palestine Solidarité (AFPS) og PLO to franske selskaper, Veolia og Alstom, for deres involvering i byggingen av Jerusalem Light Rail-prosjektet. De hevdet at prosjektet brøt med folkeretten ved å tjene israelske samfunn i Øst-Jerusalem. Versailles lagmannsrett avviste kravet. Domstolen slo fast at i stedet for å forby forretningsaktivitet, «kan og er okkupasjonsmakten til og med forpliktet til å gjenopprette normal offentlig aktivitet i det okkuperte landet og til å utføre alle administrative tiltak angående aktiviteter som vanligvis utføres av statlige myndigheter …» Ifølge domstolen gjaldt ikke folkerettskonvensjoner for private selskaper.

La oss ta en komparativ titt på andre okkuperte eller omstridte territorier verden over. Vi skal se at det ikke finnes noe forbud i folkeretten mot å drive forretninger på okkupert territorium. Det britiske handelsdepartementet publiserte følgende veiledning om å drive forretninger på det tyrkisk-okkuperte Nord-Kypros:

«Den fortsatte politiske delingen av øya Kypros påvirker forretningsdrift i områdene som ikke kontrolleres av Republikken Kypros (nord på øya). Selv om Kypros er et EU-medlemsland, er områder som ikke kontrolleres av Republikken Kypros ikke bundet av EUs regelverks rettigheter og forpliktelser.

Handel er mulig gjennom den grønne linjen (grensen mellom Republikken Kypros og Nord-Kypros).»

I juni 1974 invaderte Tyrkia den nordlige tredjedelen av Kypros og fordrev nesten 230.000 gresk-kyprioter. I 1983 erklærte Tyrkia uavhengigheten til «Den tyrkiske republikken Nord-Kypros» (TRNC) i området de hadde okkupert. TRNC er ikke anerkjent av noe annet land enn Tyrkia. FNs sikkerhetsråd har gjentatte ganger oppfordret til ikke-anerkjennelse av TRNC og en slutt på okkupasjonen. Likevel har ikke dette hindret Europakommisjonen i å investere direkte i programmer som tar sikte på å styrke den økonomiske utviklingen til det tyrkiske nybyggersamfunnet. Store firmaer som Ford Motor Company, Danske Bank og Re/Max opererer i Nord-Kypros, ofte med direkte koblinger til okkupasjonsmaktene.

I 2025 gjorde Storbritannias handelsminister, Douglas Alexander, det klart at britiske selskaper står fritt til å drive forretninger i det marokkansk-okkuperte Vest-Sahara. Det australske utenriks- og handelsdepartementet bemerker «at gitt Vest-Saharas status som et ikke-selvstyrt territorium, er det folkerettslige hensyn knyttet til import av naturressurser fra Vest-Sahara.» De anbefaler å søke ytterligere juridisk rådgivning. Det er ingen antydninger om at det, i tillegg til å utvinne ressurser, er noe blankt forbud mot å drive forretninger i Vest-Sahara. I 2019 uttalte den nederlandske regjeringen at «økonomisk aktivitet i Vest-Sahara ikke per definisjon er i strid med folkeretten».

I oktober 2024 avsa EU-domstolen sin endelige avgjørelse om anvendelsen av handelsavtalen mellom EU og Marokko fra 2019 om fiskeri og landbruksprodukter på Vest-Sahara. Marokko har okkupert Vest-Sahara siden 1970-tallet. EU-domstolen slo fast at handelsavtalen ikke gjaldt Vest-Sahara, ettersom befolkningen i Vest-Sahara ikke samtykket til traktaten. Domstolen bekreftet at samtykke ikke trenger å være eksplisitt og kan antas. Dette betyr at det ikke i seg selv er noe forbud mot kommersiell aktivitet på okkupert territorium.

Mange av verdens største selskaper opererer i Vest-Sahara. I 2023 bygde det franske selskapet ENGIE vindmølleinfrastruktur i avsaltingsanlegget i Dakhla i Vest-Sahara. Andre selskaper involvert i elektrisitetssektoren inkluderer Siemens Gamesa, Enel og General Electric. Det franske selskapet Sogestran driver med transport av petroleum til Vest-Sahara; tyske HeidelbergCement og ThyssenKrupp, og det sveitsiske selskapet Holcim har bygget og driver sementfabrikker i territoriet. Dette er i samsvar med juridisk rådgivning gitt av nasjonale myndigheter.

Så hvor står vi da? Med maskerte demonstranter som vifter med Hamas-flagg og roper om intifadaer, og skremmer jøder som utøver retten sin til å delta på lovlige aktiviteter i synagoger. Dette er et annet eksempel på hvordan folkeretten har blitt en magisk besvergelse som betyr «ting Israel gjør som jeg ikke liker».

KI er benyttet i oversettelsen, som er kontrollert av MIFF.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart